Priklausomas žmogus gali nevartoti alkoholio, narkotikų ar nežaisti azartinių lošimų, bet ar to gana pilnaverčiam sveikimui? Galbūt sveikimas susideda iš daugiau komponentų? Tam, kad žmogus sveiktų vis dėlto reikalingas ne tik blaivybės laikymasis, nes priklausomybė paliečia ir gyvenimo būdą, mąstymą, elgesį, santykius su aplinkiniais.
Sveikimo apibrėžimas
Apibrėžti, kas tiksliai yra sveikimas nuo priklausomybės yra sunku, nes kiekvieno sveikstančiojo kelionė yra skirtinga ir unikali. The Substance Abuse and Mental Health Services Commission (SAMHSA) sveikimą apibūdina kaip pokyčių procesą, kurio metu žmogui gerėja sveikata, jis gyvena savo susikurtą gyvenimą (self – directed) ir stengiasi pasiekti pilną savo potencialą.
SAMHSA išskiria keturias svarbias plotmes, kurios kuria sąlygas sveikimui:
- Sveikata. Įveikiant arba valdant savo ligą (-as) ar simptomus ir priimant gerai pasvertus sprendimus dėl savo fizinės ir emocinės sveikatos.
- Namai. Saugios ir stabilios gyvenamosios vietos turėjimas.
- Tikslas. Prasmingos kasdieninės veiklos ir gebėjimas būti sociume. Tam reikalinga finansinė ir emocinė nepriklausomybė ir kiti resursai.
- Bendruomenė. Gebėbėjimas palaikyti socialinius kontaktus ir santykius. Tai turėtų atnešti palaikymą, draugystę, meilę ir viltį.
Taip pat galima rasti Betty Ford Instituto pateikiamą apibrėžimą – savanoriškai palaikomas blaivus, visuomeniškas ir sveikatą užtikrinantis gyvenimo būdas. Sveikimas – tai turėtų būti geriausias žodis, norint apibrėžti teigiamus pokyčius fizinėje, psichologinėje ir socialinėje sferose, kurie įmanomi, kai priklausomas žmogus išdrįsta kreiptis pagalbos. Socialinė sfera yra tokia pati svarbi, kaip ir fizinė bei emocinė, todėl labai svarbu įsitraukti į šeimos ir visuomenės gyvenimą.
Sveikimo komponentai
SAMHSA taip pat pateikia 10 sveikimo komponentų, kurie papildo apibrėžimą.
- Sveikimas kyla iš vilties.
- Sveikimas kyla iš pačio žmogaus.
- Sveikimas turi daug skirtingų kelių ir būdų.
- Sveikimas apima visas gyvenimo sferas.
- Sveikimas yra palaikomas bendraminčių ir kitų pagalbininkų.
- Sveikimas yra pastiprinamas tarpasmeniniais santykiais.
- Sveikimas priklauso nuo vyraujančios kultūros.
- Sveikimas pasiekiamas kreipiant dėmesį į patirtas emocines traumas.
- Sveikimas remiasi asmeninėmis, šeimos, bendruomenės turimomis stiprybėmis ir atsakomybėmis.
- Sveikimas grįstas pagarba.
Sveikimo fazės
Blaivybė (0.00 promilių taisyklės laikymasis) yra svarbi sveikimo dalis, tačiau tai – tik pirmas žingsnis. Kai kurie šaltiniai pateikia skirtingas sveikimo fazes.
- Betty Ford institutas: Ankstyvoji (nuo 1 iki 12 blaivybės mėnesių), palaikomoji blaisvybės (1-5 blaivybės metai), stabili (>5 blaivybės metai) fazės.
- NIDA: ankstyvoji blaivybė, palaikant blaivybę bei pažengęs sveikimas.
Daugelis žmonių geba sumažinti alkoholio vartojimą arba jo atsisakyti ir mano, jog to gana sveikimui. To nepakanka, nes sveikimas – tai geresnio gyvenimo kūrimas be alkoholio. Sveikimo metu turėtų būti naudojamasi visais įmanomais įrankiais, kurie yra gauti gydymosi metu, tam, kad būtų pasiekti:
- sveikesnis kūnas ir protas;
- geresni, pilnavertiški santykiai su antra puse ir artimaisiais;
- buvimas geresniu tėvu ar motina;
- buvimas bendruomenišku;
SAMHSA išskiria kelis ženklus, kurie leidžia atpažinti aktyvų priklausomų žmonių sveikimo procesą:
- gali tvarkytis su problemomis neatkrentant ir nepametant galvos dėl streso;
- gali būti visiškai atviru bent su vienu žmogumi;
- sveikų asmenybės ribų vystymas (žinojimas, kur tavo, o kur kito problemos);
- gebėjimas ilsėtis pavargus, atgaunant fizines ir emocines jėgas;
Sveikimo taisyklės
Kai žmogus sveiksta, svarbu laikytis tam tikrų sveikimo taisyklių, kurios leidžia išvengti atkryčio:
- gyvenimo pokyčiai. Manoma, kad sveikimui reikalingas kitokio gyvenimo kūrimasis. Jame turėtų būti kuriami nauji, sveikesni santykiai, ieškoma būdų atsipalaiduoti ir įveikti gyvenimo iššūkius blaiviai.
- atvirumas. Gyvenimas su priklausomybe dažniausiai reiškia melą sau ir aplinkiniams. Atvirumas gali padėti vėl savimi pasitikėti ir susitvarkyti su buvusiomis melagystėmis;
- pagalbos prašymas. Nors nevartojant mažėja susitikimų su pasilinksminimų ,,draugais”, tačiau atsiribojimas nuo visų aplinkinių nėra sprendimas. Tyrimai rodo, kad savitarpio pagalbos grupės didina šansus išlikti blaiviam ilgą laiką;
- pasirūpinimas savimi. Tai gebėjimas nepervargti, nepasimesti darbuose, stabilaus miego režimo palaikymas, aktyvi fizinė veikla bei kiti faktoriai.