Su specialisto pagalba įmanoma ištarti – „viso gero, priklausomybe“

Priklausomybė, kokia ji bebūtų, yra liga, kuri negydoma neretais atvejais baigiasi ligonine, kalėjimu ar net mirtimi. Atsakyti sau ar esi priklausomas, pavyzdžiui, nuo alkoholio, narkotikų, lošimų ar rūkymo žmogus gali ir pats, nors tai padaryti tikrai nėra lengva. Priklausomas žmogus visą laiką įtikinėja save „Aš valdau tai”. Ir iš pradžių, tai yra tiesa, kol priklausomybė galutinai užvaldo žmogų. Gyvenimas tampa nesibaigianti priklausomybės ruletė, kur žmogus gyvena tam, kad vartotų ar loštų, o vartoja ar lošia tam, kad gyventų. Tačiau nepaisant to, kokio gylio yra priklausomybė, ją visada galima gydyti paieškojus tinkamos pagalbos ir būdų.

Lošimų priežiūros tarnybos psichologas Olegas Mackevič sako, kad priklausomas nuo lošimų žmogus pirmiausia turėtų kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Tai gali būti priklausomybės ligų centrai, visuomenės sveikatos biurai, kuriuose yra psichikos sveikatos specialistai psichiatrai, psichologai, priklausomybių konsultantai. Taip pat nuo lošimų priklausantys žmonės visą jiems reikiamą pagalbą gali gauti lošimų priežiūros tarnyboje, kurioje dirbama būtent probleminio lošimo klausimais. Čia pagalba, anot specialisto, teikiama ir telefonu, ir gyvai suteikiant asmenines konsultacijas tiek lošiančiajam, tiek jo artimiesiems.

Pirmiausia, pasak O. Mackevič, yra nebijoti kreiptis ir sužinoti, to ko galbūt nežinai, gauti atsakymus į kokius specialistus gali kreiptis, kokios problemos yra sprendžiamos ir kaip su jomis susitvarkyti. Svarbiausia, anot psichologo, jeigu kažko nežinai geriau nedaryti tiesiog, kad daryti, o daryti tai, ką reikia. Surasti pagalbą, gauti atsakymus  į savo klausimus ir kartu su specialisto pagalbą rasti tinkamiausią būdą sau padėti.

Na, o turintys priklausomybę nuo alkoholio, rūkymo ar narkotikų, pasak Respublikinės priklausomybės ligų centro Vilniaus filialo socialinės ir psichologinės pagalbos skyriaus vedėjos Eglės Lydekaitės, ieškant pagalbos kreiptis gali labai daug kur. Pavyzdžiui, į Respublikinės priklausomybės ligų centrą, kuris yra specializuota gydymo įstaiga priklausomybių srityje. Čia, anot  Vilniaus filialo socialinės ir psichologinės pagalbos skyriaus vedėjos, priklausomybę turinčiam žmogui pagalba teikiama pradedant gydytojo specialisto ar psichiatro konsultacija, kurios metu yra parenkamas tinkamiausias gydymo būdas. Nors labai dažnai, pasak specialistės, priklausomybę turintys žmonės nenori ilgo gydymo, bet tikisi gauti magišką tabletę, kurią pavartoję iš karto pasveiks. Deja, bet magiškų tablečių dar niekas neišrado, o priklausomybės gydymas, pasak E. Lydekaitės, yra darbas, kuriam kiekvienas turi ryžtis, nes su specialisto pagalba kiekvienam priklausomybę turinčiam žmogui bus lengviau pasakyti – „Viso gero, priklausomybe“.

Daugiau apie pagalbą teikiamą priklausomybę turinčiam asmeniui video įraše:

Priemonė Nepriklausau.lt finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Scroll to Top