Ženklai, kad alkoholis jau yra problema

Priklausomybei nuo alkoholio pasiekus savo piką darosi nelabai sunku suprasti ar žmogus kenčia nuo priklausomybės. Tačiau kaip ligą ,,pagauti” ankstyvoje jos stadijoje? Jūs tikrai galite pažinoti ar palaikyti santykius su kuo nors, kam yra besiformuojantis alkoholizmas. Vidinė nuojauta gali knibždėti, kad jau randasi alkoholio vartojimo problemos, tačiau simptomų dar gali būti nedaug. Alkoholizmas – progresuojanti liga. Besiformuojanti priklausomybė ir tolimesnis alkoholio vartojimas paryškina alkoholizmo simptomus bei padidina jų kiekį, kol galiausiai to slėpti – nebeįmanoma. Tačiau prieš ligai progresuojant, nėra akivaizdu, kad žmogus turi problemų dėl alkoholio vartojimo. Kaip tai atskirti? 

 

 

  • Visas socialinis gyvenimas sukasi aplink alkoholį

 

Galima pastebėti, kad žmogus linkęs lankytis daugiausiai tik tokiuose renginiuose, kur galima vartoti ar įsigyti alkoholio. Žymiai didesnė motyvacija nueiti į didžiąsias krepšinio varžybas, kur galima įsigyti alaus nei apsilankyti lengvosios atletikos čempionate. Toks žmogus gali jus kartais nusivesti į kiną, tačiau nekantraus po jo nueiti į barą. Taip pat kitas požymis galėtų būti toks, jog pastebite, kad kitas žmogus linkęs bendrauti tik su vartojančiais ir iš savo gyvenimo pamažu šalinti blaivybę propaguojančius. 

 

  • Geria, kad sumažintų stresą

 

Žmogus gali vartoti, kai yra laimingas ir kai jam negera. Vartojimas būna ir švenčių metu (galima švęsti bet kokia proga) ir kai jaučiami depresijos simptomai. Tokie žmones vartoja alkoholį mėgindami susitvarkyti su gyvenimo sukeltais emociniais svyravimais. Alkoholis priimamas kaip savigydos būdas, kuris skirtas tvarkytis su jausmais. Paprasčiau tariant, alkoholis reiškia kiek daugiau nei kitiems žmonėms. 

 

  • Neatrodo apsvaigę

 

Ankstyvasis alkoholizmo požymis – ,,daug pakelti”. Toks žmogus gali išgerti keletą kokteilių ar alaus bokalų ir neatrodyti apsvaigęs. Jiems išsivysčiusi tolerancija alkoholiui. Tai reiškia, kad reikia daugiau alkoholio tam, kad pasijaustų taip, kaip anksčiau jausdavosi po keletos gėrimų. Jei stengsitės gerti su jais, žymiai greičiau apgirsite. 

 

  •  Pasikeičia, kai pavartoja

 

Nors po keletos gėrimų pavartojęs žmogus gali atrodyti neapsvaigęs, tačiau jo nuotaika ar asmenybė gali stipriai pasikeisti. Pokytis vos po keletos gėrimų gali būti nuo malonaus, mielo iki agresyviai nusiteikusio, garsiai šnekančio, šaukiančio, besikeikiančio. Taip pat blaivus gali būti nelinkęs reikšti jausmų, tačiau pavartojus alkoholio, gali tapti pernelyg emocionalus. 

 

  • Neišgėrus pasireiškia irzlumas

 

Kol gėrimas rankoje – jiems viskas gerai, bet jei papuola į tokią situaciją, kai ilgesnį laiką negali išgerti, gali kilti erzulys. Dėl menkiausių aplinkybių gali tapti pikti, su jais blaivais gali būti apskritai sunku bendrauti. 

 

  • Vartoja ir spontaniškai

 

Nors iš anksto gali pasiskelbti, kad nevartos, bet jei šalia bus užsisakančių gėrimą, nuomonė staiga gali pasikeisti. Taip pat jei jie sako, kad apsiribos keletu bokalų, gali nutikti, kad bus išgerta žymiai daugiau. Galima tokia situacija, kai vakaro pradžioje nevartojant yra kuriama iliuzija, kad alkoholis nėra svarbus, tačiau tai tik sukuria prielaidas eigoje sakyti, ,,na, tiek to, išgeriam”. 

 

  • Įvairių alkoholinių gėrimų vartojimas

 

Dauguma dėl socialinių tikslų vartojančių žmonių turi savo mėgstamiausias alkoholio rūšis ar prekinius ženklus bei linkę nemaišyti daugybės skirtingų gėrimų. Jei mėgiamo alkoholio negalima įsigyti, tai kai kurie tą vakarą net atsisakys vartoti apskritai. Priklausomi nuo alkoholio yra linkę vartoti tai, ką gauna. Kai turi daugiau pinigų, geria geresnius gėrimus, tačiau kai finansų stinga – yra linkę gerti net ir pigiausią alų, svarbiausia, kad nesibaigtų vartojimas. 

 

  • Alkoholio vartojimas turi pasekmes

 

Vienas iš geriausiai alkoholizmą atspindinčių – vartojimas nepaisant neigiamų pasekmių. Tai gali būti tiesiog gėdingi įvykiai, tačiau taip pat gali būti fizinės ar emocinės sveikatos bėdos, įskaitant negalėjimą susikaupti darbui, ,,moralines pagirias”, konfliktus su artimaisiais ar kepenų veiklos sutrikimus. 

 

  • Visada yra būdų gauti alkoholio

 

Nors gali stigti pinigų nusipirkti svarbiausius daiktus, remontuoti mašiną ar nueiti į restoraną, alkoholio niekada nepritrūksta. Alkoholio įsigijimas tampa svarbesniu prioritetu prieš paskolos įmokas, mokesčius ar kitus finansinius įsipareigojimus. Jei visgi alkoholio pritrūksta, jo visada gali turėti draugai, kurių malonės siekiama.

 

  • Priklausomybė šeimoje

 

Tie, kurių šeimose buvo priklausomų nuo alkoholio, turi didesnę riziką vartoti. Svarbu suprasti, kad nebendrauti su žmogumi ar jį nuvertinti dėl to, kad jo mama ar tėtis vartoja yra nesąžininga. Tai gali būti kaip vienas iš požymių, kada reikėtų sunerimti, kai yra kitų aliarmą įjungiančių faktorių. 

 

Jei šie signalai skamba girdėtai ir kažką primena, yra rizika, kad jums pačiam ar jūsų artimajam vystosi priklausomybė nuo alkoholio. Tokiu atveju svarbu pasidomėti apie tai, kokie įmanomi pagalbos būdai. Taip pat svarbu suprasti, kad kito žmogaus tempimas iš bėdos gali būti meškos paslauga ir dar labiau skatinti vartojimą. 

 

Scroll to Top