Priklausomybė nuo lošimų – nematomas, apgaulingas, bet simptomiškai nuspėjamas sutrikimas

Priklausomybė nuo lošimų itin apgaulinga,nematoma ir ne iš karto pastebima. Tai sudėtingas sutrikimas, kurį žmogus gali nuslėpti, tačiau su laiku tokia priklausomybė tik gilėja ir gali visiškai užvaldyti priklausomo žmogaus asmenybę. Tai sutrikimas turintis etapus, fazes, o pats sunkiausias dalykas, žinoma, yra priimti faktą ir gydytis. Įvairių apklausų rezultatai rodo, kad kazino, internete ir lošimo automatų salonuose lošia daugiau nei kas dešimtas, o loterijose laimę bando beveik pusė Lietuvos gyventojų. Tad kada jau galima teigti, kad žmogui išsivystė priklausomybė nuo lošimų? Kokie simptomai tai parodo? Kaip pačiam žmogui susivokti, ar jis pramogauja, ar jo lošimas jau tampa probleminiu?
Lošimų priežiūros tarnybos psichologas Olegas Mackevič sako, kad pirmieji simptomai, nustatyti ar žmogus turi priklausomybę nuo lošimų, – pinigai. Kitaip sakant, kuomet žmogus pradeda lošti iš pinigų, kurių neturėtų išleisti. Pavyzdžiui, jei kalbėtume apie kitas pramogas, tokias kaip koncertai, ir jeigu žmogus žino, kad jam iki mėnesio galo liko koks 100 eurų, jis į tą koncertą tikriausiai neis ir atsisakys jo, nes jam reikia išgyventi, bet jeigu žmogus to nepaiso ir turėdamas paskutinius 100 eurų eina lošti, jis jau nesuvaldo situacijos – tai būtų pirmas simptomas, kad jau yra negerai.
Antras simptomas, anot specialisto, yra intensyvumas. Jei žmogus intensyviai lošia, tai yra problema, nes pramogauti kiekvieną dieną mes irgi negalime. Žinoma, smagu turbūt būtų kiekvieną dieną vaikštinėti į restoranus, koncertus, bet pinigai neberibiai, tad jei suintensyvėja žmogaus lošimas, jis padažnėja – tai jau būtų problema.
Priklausomybę nuo lošimų taip pat rodytų ir emociniai pokyčiai. Pasak psichologo, tai turėtų būti emocijų bangavimas, kai žmogus gali būti prislėgtas, bet gali būti ir labai dirglus, agresyvus arba nusiminęs. Tokie emociniai pokyčiai irgi rodytų, kad kažkas žmogaus gyvenime vyksta ne taip.
Taigi, jei žmogus jaučia poreikį slėpti, kad jis lošia, jam sunku kontroliuoti lošimo įpročius, jis lošia net neturėdamas pinigų, žmogus išgyvena sunkius emocinius sunkumus ar net patiria fiziškai matomus pokyčius (miego trūkumas, svorio kitimas ir pan.) – toks žmogus neabejotinai turi priklausomybę nuo lošimų, sako Lošimų priežiūros tarnybos psichologas Olegas Mackevič.

 

Daugiau apie tai video įraše:

Priemonė Nepriklausau.lt finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Scroll to Top