Sakoma, kad Lietuvoje neegzistuoja šeima, kurios artimųjų tarpe nebūtų piktnaudžiaujančių alkoholiu. Bendravimas su neblaiviu priklausomu giminaičiu gali kelti stresą, ypač susitikimus ar įvairias šventes, nepriklausomai nuo to ar pats vartojate. Situacija tampa ypač komplikuota, jei tai itin artimas jums žmogus. Alkoholizmas paliečia ne tik patį vartojantį, todėl yra labai svarbu suprasti, kas bendraujant yra priimtina, o kas jau žalinga jums ar pačiam priklausomam. Tokiose šeimose ar giminėse dažnai apie priklausomybę kalbėti yra vengiama, tiesa maskuojama ar dangstoma – visi kambario viduryje mato didelį dramblį, tačiau apsimeta, jog jo nėra. Vienas svarbiausių dalykų bendravime – tai nuoširdumas ir atvirumas. Kaip tai pasiekti?
Kylantys jausmai
Jei jūsų artimasis gausiai vartoja alkoholį – normalu jaustis nusivylusiam, išsigandusiam, susigėdusiam ant jo pykti, ypač ji giminaitis linkęs būti karingas ar užgaulus. Natūralu, kad būnant šalia gali kilti nerimas ar baimė dėl agresyvaus artimojo elgesio. Realu, kad net būnant šalia neapsvaigusio priklausomo santykis gali būti komplikuotas, nes prisiminsite nemalonias situacijas iš praeities. Svarbu suprasti, kad visi šie kylantys jausmai yra natūralūs, normalūs ir jų vengti nereikia. Net jeigu ir bus tvirtinama kitaip, prisiminkite, kad jūs nesate ir negalite būti problema, dėl kurios artimasis geria. Kad ir kaip nesisektų jūsų bendravimas, pasirinkimą vartoti padaro pats vartojantis. Net tą suprantant labai dažnai kyla mintys, kad jūs esate atsakingas už priklausomo artimojo sveikatą ar kad privalote jį gelbėti iš bėdos, nes jis – šeimos narys. Jūs to daryti neprivalote. Priėmimas, jog nesate kaltas ar atsakingas dėl kito žmogaus elgesio yra pirmas žingsnis, norint nustatyti sveikas santykių ribas. Niekas nenusipelno būti užgauliojamas, o apsvaigimas nėra pasiteisinimas dėl užgaulaus elgesio.
Pradėkite kalbėtis
Šeimos, kuriose yra priklausomas asmuo, dažnai yra linkusios vengti konflikto dėl alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo bei neigti ar pagražinti realybę. Šventės ar atostogos yra tas metas, kada dažnai stengiamasi išvengti susitikimo su alkoholio piktnaužiaujančiu giminaičiu, neretai dėl to yra kuriami visokiausi pasiteisinimai. Būtų sveika suvaldyti norą situaciją cukruoti ir aptarti tikrąsias priežastis, kodėl nenorėtumėte kartu praleisti laiko. Būkite atviri kaip jūs jaučiatės, kai šalia esantis girtauja. Tiesa, patartina vengti kritikos ir naudoti sakinius, prasidedančius žodžiais ,,Aš jaučiuosi”, ,,Man sunku”. Pabrėžkite, kad nesistengiate kito pakeisti ar jį kontroliuoti, ar vartoti – jų pasirinkimas. Tiesa, ar būti šalia piktnaudžiaujančių alkoholiu – irgi pasirinkimas, tačiau jau jūsų. Vertėtų prisiminti, kad giminystės ryšiai nėra tas faktorius, dėl kurio privalu leisti laiką kartu, ypač jei artimųjų elgesys yra nepagarbus ar žalojantis. Suprantama, kad tokiose situacijose norėtųsi išvengti visų galimų konfliktų, tačiau daugiau šansų, kad artimasis imsis permainų tada, kai supras, jog tai kenkia jūsų santykiams. Jei piktnaudžiavimas alkoholiu kenkia žmogaus santykiams su šeima, tikėtina, kad jis apie tai bent jau pagalvos.
Kyla klausimas – kada ir kaip kalbėti?
1. Pasirinkite laiką, kai artimasis yra blaivus bei nekamuojamas pagirių ar abstinencijos.
2. Būkite visiškai atviri apie jums kylančius jausmus.
3. Kritika vartojančiam asmeniui – nepadės, susikoncentruokite į tai, kaip jūs jaučiatės, kai žmogus piktnaudžiauja,
4. Pabrėžkite, kad mielai su jais leistumėte laiką ar švęstumėte šventes kitą kartą, jei nebus piktnaudžiaujama alkoholiu.
5. Būkite pasiruošę atsakui – priklausomas žmogus gali mėginti jums prabudinti kaltės, gėdos jausmus, taip pat manipuliuoti žodžiais, situacija bei jūsų emocijomis.
6. Venkite kurti pasiteisinimus ar meluoti dėl savo jausmų, laikykitės savo sprendimo.
Neturėkite iliuzijų, kad šis pokalbis privers jūsų artimąjį mesti gerti. Norint, kad tai būtų tvarus pasirinkimas – tai turėtų būtų jų pačių sprendimas.
Planuokite atostogas ir šventes
Jei praeityje šeimos šventės buvo sugadintos, rimtai pasvarstykite ar norite dar kartelį tai patirti. Net jei bijote, kad jūsų sprendimas gali įskaudinti, jūs turite teisę užtikrinti savo ir kitų psichologinį bei fizinį saugumą. Šis sprendimas būtų ypač svarbus, jei jūsų giminaitis praeityje yra sukėlęs konfliktinių, nemalonių ar net gėdingų situacijų. Vertėtų prisiminti, kad jei nepakviestumėte piktnaudžiaujančio asmens į Kalėdų ar kitos šventės šventimą, jūs artimojo neatsumiate – jūs nustatote svarbias santykių ribas, kurios yra skirtos apsaugoti jus ir kitus artimuosius ar draugus. Tai – labai sunkus sprendimas, tačiau artimasis visada turi pasirinkimą kaip elgtis. Svarbu pabrėžti, kad savo artimojo per šventes visiškai ignoruoti jūs neprivalote (nebent taip norite). Kai kurios alternatyvos:
1. Šventiniai pusryčiai. Daugiau šansų, kad būtent rytais dažnai piktnaudžiaujantys bus blaivūs. Verta pažymėti, kad privalu turėti planą B, jei artimasis – pagiringas ar kamuojamas abstinencijos simptomų.
2. Aplankykite artimuosius dieną prieš šventes, rinkitės ankstesnį paros laiką, susiplanuokite tikslią vizito trukmę.
3. Jei nesimatysite – pasvarstykite apie nuotolinį sveikinimą telefonu ar atviruku.
Saugokite kitus
Nesvarbu kiek artimi jaučiatės su piktnaudžiaujančiu, arti jūsų tikriausiai yra bent vienas ar keli asmenys, su kuriais taip pat esate užmezgęs gilų ryšį. Šie žmonės neprivalo toleruoti artimojo girtavimo ar būti priversti švęsti su priklausomu asmeniu. Būtų nesąžininga tikėtis, kad šeima, draugai ar vaikai privalo toleruoti vartojančio elgesį. Laiko leidimas su blaiviais draugais ar artimaisiais prioritetų sąraše turėtų būti aukščiau nei su piktnaudžiaujančiais. Prisiminkite, kiekvienas turime teisę leisti atostogas ar švęsti su mus ir mūsų sprendimus gerbiančiais žmonėmis. Tokią pačią teisę turi ir jūsų draugai bei artimieji. Ypač vaikų ar paauglių amžiuje yra itin svarbu turėti galimybę leisti laiką aplinkoje, kurioje nėra daug stresorių. Jaunesniame amžiuje laiko leidimas su apsvaigusiu artimuoju yra žalingas, emociškai kenkia ir yra labai baisus, ypač jei susiduriama su nepagarbiu elgesiu, keiksmais, nerišlia kalba ar smurtu. Tai gali turėti įtakos sveikam vystymuisi, net jei šis elgesys nėra nukreiptas tiesiogiai į juos. Todėl, norint to išvengti, būtų pravartu išmokti mandagiai atsakyti kvietimo į potencialiai žalojančią aplinką.
Galimybė susitikti ir išgerti alaus bokalą ar vyno taurę su linkusiais į alkoholio piktnaudžiavimą artimaisiais gali būti gundanti, tačiau tai retai būna gera idėja. Prisiminkite, visada turite pasirinkimą, net kai jaučiatės spaudžiamas ar manipuliuojama jūsų kaltės jausmais dėl ilgo nesimatymo. Alkoholio vartojimas skatina dar gausesnį alkoholio vartojimą, nes susitinkant ir kartu geriant – situacija normalizuojama. Jei norite atgauti nutolusį ryšį, būtų pravartu ne kartu vartoti, o suprasti apie ką yra artimojo priklausomybė – galbūt jis jaučiasi vienišas ir gėrimas tą spragą ,,laikinai užpildo”? Vertėtų išmokti artimąjį palaikyti, kartu leisti laiką blaiviai. Šeimos parama yra vienas svarbiausių sveikimo komponentų bei gali būti pirmas žingsnis link gydymosi.