Faktoriai skatinantys susiformuoti priklausomybę: rikošetas, nuosmukis, išsekimas

Rikošetas, nuosmukis ir išsekimas – tipiški įvairių narkotinių medžiagų bei alkoholio sukeliami padariniai, kurie gali būti labai nemalonūs bei sukelia skirtingus simptomus. Šiuos procesus svarbu suprasti svarbu, norint pažinti priklausomybę. 

Rikošeto efektas

Šio efekto esmė paaiškina, kodėl kai kurios psichoaktyvios medžiagos, ypač tos, kurių veikimas prasideda ir baigiasi staiga, yra ypač linkusiosios sukelti priklausomybę. Rikošeto efektas yra priešingų nei norėta simptomų jutimas, kuomet kūnas bando atrasti pusiausvyrą po pavartotos medžiagos. Pavyzdžiui, norėdamas išlikti aktyvus, netapti mieguistas, pavartoja stimulianto, tačiau po jo veikimo – pasireiškia priešingas efektas, kai žmogus užsinori miego, nebegeba koncentruoti dėmesio, tampa mieguistas. Priešingai vyksta, kai pavartojama raminamoji medžiaga, po jos veikimo tampama dar labiau nervingu nei prieš tai. Taigi, bėda tame, kad rikošetas padidina riziką išsivystyti priklausomybei, nes dažnai siekiama vėl pasijusti taip, kaip norėta pradžioje ir pasireiškus nervingumui, vėl išgeriamas vaistas nerimui slopinti ar alkoholinis kokteilis. Lygiai toks pats procesas vyksta, kai vartojami opioidiniai nuskausminamieji – galiausiai skausmas gali sustiprėti emociškai ar net fiziškai. 

Nuosmukis

Nuosmukis – tai jausmas, kai organizmas pamažu šalina psichoaktyvią medžiagą po apsvaigimo ar poveikio. Jausmo intensyvumas priklauso nuo individualių faktorių – kiek medžiagos suvartota, kaip dažnai tai buvo daryta ir kiek ilgai tai tęsėsi. Pavyzdžiui, jei vartojote alkoholį ir buvote maloniai apsvaigęs, nuosmukis bus nemalonus, skatinantis pavartoti vėl. Jei pavartojote narkotinės medžiagos, kuri jums sukėlė nerimą, nuosmukis gali atnešti šiokį tokį palengvėjimą. Nuosmukio metu gali sutrikti sveikata, gali tekti kreiptis į specialistą, kuris įvertintų jūsų emocinę sveikatą, nes gali kilti minčių nusižudyti arba kažkam pakenkti. 

Išsekimas

Kartais, kai žmonės stipriai apsisvaigina, po visko gali ateiti išsekimo jausmas, ypač tada, kai buvo vartoti stimuliantai – kokainas, metamfetaminas. Taip vyksta todėl, nes kūnui reikia laiko atsigauti ne tik nuo apsvaigimo padarinių, bet ir dėl to, jog galimai trūko miego, buvo patirti kūno sužalojimai, per didelis fizinis krūvis. Išsekimas gali tęstis žymiai ilgiau nei apsvaigimo būsena, kartais tai trunka kelias dienas. Nikotino ir kokaino savybės sukelti priklausomybę yra paaiškinamos greita apsvaigimo būsena ir staigiai ateinančiu išsekimu. 

Nuovargis po vartojimo

Kai nustojate vartoti psichoaktyvią medžiagą, pasireiškia abstinencijos simptomai. Tai – nemalonūs fiziniai ir emociniai jutimai, kurie priklauso nuo pavartotos medžiagos. Nepriklausomai nuo to, kokią psichoaktyvią medžiagą pavartojote, nuovargis būna beveik visais atvejais. Net jei gėrėte nerimą malšinančius medikamentus, miego sutrikimai ir negalėjimas atsipalaiduoti vers jaustis pavargusiais. Tyrimai rodo, kad nutraukus alkoholio vartojimą mėnesį laiko galimi miego sutrikimai, prasta miego kokybė, nuovargis dieną, ryškūs emociniai svyravimai. 

Nuovargis – tai normalus kūno atsakas į psichiaktyvių medžiagų vartojimo periodą, organizmui reikia laiko atsistatyti. Kaip tai padaryti? 

  • Poilsis. Keletą dienų būtų verta pailsėti nuo kasdieninės rutinos, intensyvaus bendravimo su kitais žmonėmis. 
  • Paros ritmas. Labai svarbu atstatyti organizmo vidinį laikrodį, todėl dienos metu turėtų būti keliamasi bei atliekama įprasta rutina. 
  • Sveikas, gerai subalansuotas maistas gali padėti atgauti jėgas.  Reikėtų į mitybą įtraukti vaisius, daržoves. Nesant galimybei maitintis sveikai, reikėtų pasitarti ar rekomenduojama vartoti maisto papildus, tokius kaip vitaminai. 

Neatgavus jėgų per ilgesnį laiką – vertėtų kreiptis į gydytoją. Daug žmonių, kurie vartoja alkoholį ar narkotikus turi giliai viduje slypinčią depresiją ar nerimo sutrikimus. Tyrimais įrodyta, kad bent 3 savaites nevartojus alkoholio, patiriamo nerimo lygiai linkę mažėti, o depresijos simptomai linkę nykti. Žinoma, atsistatymo greičiui įtakos turi aplinka, kurioje priklausomas žmogus gyvena – ar artimieji palaiko, ar netiesiogiai neskatina vartojimo, ar sukurti santykiai tenkina? 

 

 

 

Scroll to Top