Ką reikia žinoti apie haliucinogeninius grybus?

Haliucinogeniniai grybai yra natūralioje aplinkoje augantys arba specialiai auginami grybai, kurių sudėtyje randama psichoaktyvi haliucinogeninė medžiaga Psilocibinas. Psilocibinas yra viena geriausiai žinomų haliucinogenų. Nors kai kuriose kultūrose šios medžiagos vartojimas skaičiuoja šimtmečius, tačiau pirmą kartą psilocibinas išgautas tik 1959 metais. Ją išgavęs Dr. Albert’as Hofmann’as tai padarė ir su lisergo rūgšties dietilamidu (LSD). ,,Magiški grybukai” vartojimui paruošiami juos džiovinant ir valgant tiesiogiai arba dedami į maistą ar gėrimus. Tiesa, kai kurie žmonės juos valgo ir šviežius.

Kaip haliucinogeniniai grybai veikia?

,,Magiški grybukai” yra haliucinogeniniai narkotikai, jie gali sukelti pojūčius, kurie tuo metu atrodo tikri – jūs galite matyti, girdėti tai, ko nėra, bei jausti įvairius atsirandančius kūno pojūčius. Tiesa, šių narkotinių medžiagų poveikis yra labai kintantis, manoma, kad jis priklauso nuo daugelio faktorių – asmeninių vartotojo savybių (amžius, svoris, ūgis, charakteris, emocinė būsena, psichikos sutrikimai) bei aplinkos kintamųjų (alkoholis, maistas, aplinkiniai, vartojimo vieta).

Šie grybai yra siejami su ilgamete dvasinių ieškojimų patirtimi. Kai kas tiki, kad psilocibinas, marihuana ar meskalinas yra šventiieji augalai, kurie leidžia žmonėms pasiekti ,,aukštesniąsias būsenas”. Kiti juos vartoja dėl pasireškinačio euforijos, išsikraipančio laiko, besimezgančio ryšio su kitais jausmų.

Psilocibinas kūne verčiamas į psilociną ir, tikėtinai, didina serotonino kiekį kai kuriose smegenų vietose – žmogus tuomet jaučia pakitusius ir neįprastus jutimus. Pavartojus grybų jų poveikis pasireiškia po 20-40 minučių, o trunka iki 6 valandų – tiek trunka organizmui suskaidyti psilociną.

Ekspertai teigia, kad nors ,,magiški grybukai” vartojami siekiant pasijausti ramioje ekstazėje, jie gali sukelti nerimą, baisias haliucinacijas, paranojos jausmą ir laiko suvokimo sutrikimą. Dažniausiai pavartoję į ligonines papuola patyrę nemalonius pojūčius ,,blogoje kelionėje” (,,bad trip”).

Tyrimai rodo, kad psilocibinas gali turėti paskirtį medicinoje ir būti naudojamas gydant su vėžiu susijusius psichikos sutrikimus, depresiją, nerimo sutrikimą, priklausomybę nikotinui bei kitoms psichoaktyvioms medžiagoms. Kai kurie miestai JAV, pavyzdžiui Denveris ar Ouklendas, yra dekriminalizavę haliucinogeninius grybus, o Amsterdame galima legaliai nusipirkti ,,magiškų triufelių”, kurie sudėtyje turi psilocibino.

Šalutiniai reiškiniai pavartojus

Visos haliucinogeninės medžiagos turi riziką sukelti ar paskatinti psichikos sutrikimų ar emocinių problemų pasireiškimą. Paaugliai dažnai haliucinogeninius grybus valgo kartu vartodami alkoholį ar kitas narkotines medžiagas, taip padidindami fizinių ir psichologinių komplikacijų riziką.

Veikliųjų medžiagų kiekis grybuose labai skiriasi, todėl labau prognozuoti jų poveikį, ,,kelionės” trukmę, stiprumą ir jos malonią ar labai nemalonią eigą. Taigi, poveikis varijuoja nuo ,,lengvos kelionės”, kai vartojantis jaučiasi atsipalaidavęs iki intensyvios ,,blogos kelionės”, kai pasireiškia stiprus nerimas, baimė, baisios haliucinacijos, jausmas, kad esi persekiojamas ir panika. Vartojusiems yra pasireiškę ir traukuliai.

Fiziniai poveikio reiškiniai:

  • Pykinimas
  • Žiovulys
  • Padažnėjęs pulsas, padidėjęs kraujo spaudimas ir kūno temperatūra
  • Raumenų silpnumas
  • Mieguistumas
  • Koordinacijos sutrikimas
  • Išsiplėtę vyzdžiai
  • Galvos skausmai

Psichikos reiškiniai:

  • Euforija
  • Vidinio savęs tyrinėjimo patyrimas
  • Klausos ar regos haliucinacijos
  • Nervingumas
  • Paranoja
  • Panikos reiškiniai
  • Išsikreipę laiko, erdvės, realybės pojūčiai
  • Psichozė

Būtina atlikti daugiau tyrimų, norint išsiaiškinti ilgalaikį haliucinogeninių grybų poveikį, tačiau literatūroje aprašomi ilgalaikiai asmenybės pasikeitimai ar įkūrūs, pasikartojantys vaizdiniai (flashback’s). Kadangi šių grybų išvaizda primena nuodingus grybus, realu juos sumaišyti ir apsinuodyti, sukelti žalą organizmui, bei mirti.

Taip pat, šie grybai gali būti užteršti pridėtinėmis narkotinėmis medžiagomis. Iš 886 Pharm Chem Street narkotikų laboratorijos ištirtų mėginių:

  • 252 (28%) buvo haliucinogeniniai grybai
  • 275 (31%) buvo paprasti grybai, maišyti su LSD arba fenilciklidinu (PCP)
  • 328 (37%) savo sudėtyje neturėjo narkotinių medžiagų

Tolerancija, fizinė priklausomybė ir abstinencija

Psilocibinas pasižymi tolerancijos efektu jį vartojant. Kuo daugiau jo vartosime, tuo didesnių dozių tam pačiam efektui pasiekti reikės. Atsiranda rizika perdozuoti – nors nemirštama, gali pasireikšti nervingumas, vėmimas, viduriavimas, raumenų silpnumas, panika, paranoja, psichozė ir traukuliai.

Ekspertai abejoja ar psilocibinas sukelia fizinę priklausomybę ir kompulsišką, nekontroliuojamą vartojimą. Tai gali būti paaiškinama pasitaikančiu ,,blogos kelionės” patyrimu bei didėjančia tolerancija ir mažėjančiu poveikiu. Tiesa, pasitaiko, kad žmogus dažnai vartoja haliucinogeninius grybus norėdamas pasiekti gerą emocinę savijautą. Tokiu atveju būdingas atsitraukimas iš realaus gyvenimo ir santykių ir tokiam žmogui reikalinga pagalba.

Fiziniai nutraukimo simptomai pasitaiko gana retai, tačiau kai kurie žmonės patiria psichikos sutrikimo požymių, pavyzdžiui depresiją.

Jeigu pastebite, kad jūsų sūnus ar dukra eksperimentuoja ar reguliariai vartoja haliucinogeninius grybus, vertėtų su juo turėti nuomonės prasme griežtą, tačiau suprantantį ir šiltą (ieškant vartojimo priežasčių) pokalbį apie psichodelinius narkotikus, jų grėsmes ir žalą, ypač maišant su alkoholiu ar marihuana. Ypač svarbu, kad iškomunikuotumėte, kad esate tam, kad padėtumėte.

Scroll to Top