Kaip išlaikyti socialinį gyvenimą metant gerti?

 

Būti  blaiviam – nereiškia atsisakyti socialinio gyvenimo, tačiau blaivybės  valdymas socialinėse situacijose, ypač kur vartojamas alkoholis, gali kelti įvarius iššūkius. Prieš metant vartoti alkoholį gali kilti įvairių klausimų: 

  • Ar įmanoma linksmintis negeriant? 
  • Kaip reaguos mano draugai?
  • Ar pavyks susidoroti su socialiniu nerimu be lašelio alkoholio?
  • Ar įmanoma pasakyti tvirtą ne?

Ankstyvoje gijimo fazėje yra labai svarbu kurį laiką vengti situacijų, kuriose yra vartojamas alkoholis arba narkotinės medžiagos. Šios situacijos priklausomam žmogui gali sukelti stiprų norą vartoti – didėja atkryčio rizika. Kuo ilgesnis nevartojimo laikas – tuo lengviau naviguoti sociume, tačiau pravartu būti pasiruošusiems planą, kuris galėtų padėti mėgautis pilnaverčiu gyvenimu be alkoholio. 

Pokalbiai su draugais

Kiek informacijos apie save ir savo vartojimo įpročius norite pasidalinti su draugais – tik jūsų sprendimas. Jei nenorite, jūs neprivalote plačiau komentuoti savo nevartojimo motyvų, kai kurie žmonės vartoja alkoholį, kai kurie – tiesiog ne. Tai yra kiekvieno žmogaus sprendimas, kuriam nebūtina galvoti pasiaiškinimų. Jei jaučiate, kad jūsų draugai yra supratingi ir palaikantys, būtų logiška apsvarstyti galimybę su jais apie situaciją pasikalbėti nuoširdžiai. Vertėtų pasidalinti apie savo planus vengti alkoholinių gėrimų ar jų visiškiai nevartoti. Pagalvokite ir pasakykite jiems, kuo draugai galėtų jums padėti. Galbūt jūs norėtumėte turėti bičiulį, su kuriuo kartais galėtumėte išeiti pavakarieniauti blaiviai? O gal norėtųsi, kad jis būtų tas, su kuriuo būtų nebaisu pasikalbėti apie kylantį norą vartoti? O gal visgi jūs norėtumėte tęsti bendravimą, tačiau išvengti baro aplinkos? Ir netgi, galbūt vis dėlto įmanoma su draugų kompanija žaisti kortomis ar žiūrėti filmus blaiviai? Tikėtinai rasite, kas jūsų sprendimą palaikys, o galbūt jūs netgi suteiksite postūmį mesti gerti ir kitam. 

Būkite pasiruošę aplinkinių reakcijoms

Nors kai kurie draugai jūsų apsisprendimą gali gerbti, tačiau labai gali būti, kad kiti sureaguos abejingai ar net neigiamai. Jūsų blaivybė vartojančiam bičiuliui gali priminti, kad jis taip pat turi problemų su alkoholiu – vartoja žalingus kiekius arba patiria neigiamas vartojimo pasekmes. Na, arba draugai gali paprasčiausiai norėti, kad jūs vartotumėte, nes įsivaizduoja, kad tuomet su jumis bus linksmiau. Štai kelios galimos reakcijos, kurioms galima pradėti ruoštis: 

Įkyrūs siūlymai. Jūsų draugai gali dažnai jums kartoti tokias frazes, kaip ,,juk tik vieną”, ,,Na, pralaisvėk truputį, vienas kokteilis nepakenks”.     Erzinimas.  Iš jūsų gali būti tyčiojamasi, kad esate nuobodus ar nevykėlis. Galite išgirsti net įvairių frazių apie tai, kad ,,nepakeliate alkoholio”, ar ,,esate per senas”.                                                                                                                      Pataikavimas. Jūsų draugai gali elgtis lyg pirkdami jums gėrimą daro paslaugą arba pažadėti, kad ,,tikrai niekam nesakys, jei išgersite”.               Spaudimas.  Jūsų bičiuliai gali ,,susimokyti” ir mėginti jus įkalbėti išgerti. Jie netgi gali nupirkti visiems po taurelę ir kviesti prisijungti.                                        Provokacijos. Jūsų blaivybe nusivylęs draugas gali mėginti jus provokuoti įvairiausiais būdais, tvirtinti, kad jūsų negėrimas yra ženklas, kad kažkas su jumis negerai, kad jus kontroliuoja žmona ar kad  išgyvenate ..silpnumo” laikotarpį. 

Taip pat būtina būti pasiruošus ilgalaikiams jūsų socialinės aplinkos pasikeitimams:

Išstumimas iš socialinės aplinkos. Jūs galite sulaukti mažiau pakvietimų dalyvauti vakarėliuose ar susibūrimuose, kai draugai supras, kad jūsų vartoti nebeįkalbins.                                                                                                      Paženklinimas. Jei alkoholis turi didelę reikšmę jūsų socialiname rate, galite būtų  ,,paženklintas” kaip ,,tas blaivas draugas”, ,,tas nuobodus draugas”. Vairavimas. Gali taip nutikti, jog pastebėsite, kad esate kviečiamas į renginius ,,dirbti” taksi vairuotoju, lyg vairavimas jums dabar turi būti savaime suprantamas dalykas. O jei atsisakysite – galite sulaukti replikų, kad ,,kokia iš jūsų nauda”.                                                  

Socialinės aplinkos pokyčiai nebūtinai turi būti blogai. Yra tikimybė, kad jūs labiau mėgausitės pokalbiais, kai esate blaivus. Taip pat realu, kad už ryžtingumą sulauksite didesnės aplinkinių pagarbos. Net jei ir įvyks jums nemalonūs scenarijai bei prarasite vartojančius draugus, neabejotinai savo aplinką papildysite jus vertinančiais. 

Neprekiaujančios alkoholiu vietos

Vienas iš lengviausių būdų, kaip išvengti vidinės dvikovos su savimi dėl alkoholio, tai lankytis alkoholiu neprekiaujančiose vietose. Kavinės, kino teatrai, muziejai, bibliotekos, greito maisto restoranai – tai kelios vietos, kuriose alkoholis nėra prioritetas. Tokių vietų atrasti tikrai realu ir įmanoma, tačiau į tai teks investuoti šiek tiek savo laiko. Jei vistiek nepasiseka rasti, visada galite tapti kokios nors veiklos, pavyzdžiui, žygių po gamtą, iniciatorius. Kol pradedate šį gyvenimo etapą, tol nieko baisaus tuo užsiimti ir vienam. Kaip alternatyva galėtų būti blaivių veiklų populiarinimas draugų tarpe. Įdomu tai, kad naujos veiklos atradimais su draugais kuria įvairiapusiškus prisiminimus, lyginant su stovyniavimu tuose pačiuose baruose. 

Paruoškite kelis galimus atsakymus

Natūralu, kad visą gyvenimą nepavyks išvengti tokių situacijų, kur yra vartojamas alkoholis – dalyvausite vestuvėse ar krikštynose. Na ir žinoma, kad jūsų draugai gali norėti eiti pasilinksminti į barą, klubą ar kitas vietas. Svarbu, kad būtumėte  pasiruošęs keletą tipinių frazių, kurias galėtumėte naudoti atsisakydamas alkoholio. Pasirinkite priklausomai nuo to, kam atsakinėjate ir kiek atviras norite būti. Keletas pavyzdžių: 

  • Nusprendžiau kurį laiką negerti. 
  • Šį vakarą tikrai nevartosiu. 
  • Visiškai mečiau vartoti. 
  • Aš nusprendžiau mažiau gerti. 
  • Kurį laiką nevartosiu. 
  • Noriu išbandyt, kaip jaučiuosi nevartodamas. 
  • Šiandien negeriu, nes vairuoju. 
  • Kurį laiką nevartojau, labai patiko, kaip pasijaučiau, todėl kurį laiką nežadu pradėti.  

Tiesa, jūs neprivalote teisintis. Galite tiesiog rėžti, kad šiandien tiesiog geriate arbatą. 

Nealkoholiniai gėrimai

Pravartu šalia savęs turėti, ką galite atsigerti. Jei einate su draugais į barą, galite iškart užsisakyti nealkoholinį gėrimą – taip mažiau šansų, kad neturėsite ,,ką veikti” ir užsisakysite alaus bokalą. Jei keliaujate į vakarėlį namuose, vertėtų pasiimti savo gėrimus, nesvarbu ar tai būtų vanduo ar baltymų kokteilis. Skamba vaikiškai, tačiau jei kažką turite rankoje, mažiau šansų, kad jums bus kažkas siūloma. Taip pat tokiais atvejais žymiai lengviau atsisakyti – ,,ačiū, aš jau turiu”. Tiesa, verta pažymėti, kad reikėtų vengti nealkoholinio alaus, vyno, giros, energinių ir panašių gėrimų, nes tai – saviapgaulė, po kurios visai netoli bedugnė. Tik vienas žingsnis nuo nealkoholinio alaus ir tikro alaus bokalo. O taipogi nealkoholinis alus ar gira dažnai turi mažą alkoholio kiekį. 

Požiūrio reikalas

Jei jūs esatę nusiteikęs, kad jums nevartojant vakarėlyje nebus linksma, greičiausiai taip ir bus. Jūsų pasąmonė gali pradėti žaisti su jumis žaidimus, galite nevalingai save izoliuoti nuo kitų ar vengti gerai leisti laiką tam, kad ,,įrodytumėte” sau, jog be alkoholio švęsti yra neįmanoma. Į situaciją atsineškite teigiamą požiūrį ir tai leis jums žymiai labiau atsipalaiduoti, et jei nevartojate alkoholio. Realu, kad pastebėsite, jog nevartojant įmanoma laiką praleisti dar smagiau nei tikėjotės. 

Turėkite pasitraukimo planą

Jei esate mieste su draugais, vartojančiais alkoholį, ir jaučiate, kad jums nuobodu arba užsinorėjote išgerti – jums teks anksčiau išeiti. Tai ypač svarbu tose situacijose, kuriose jūs anksčiau vartodavote alkoholį. Tai gali būti jūsų mėgstamiausias baras ar restoranas bei naktinis klubas. Nors jūs bet kada galite išeiti ir be priežasties, būtų verta turėti pasiruošus keletą frazių, tokių kaip: 

  • Jums rytoj anksti keltis.
  • Jūs jaučiatės blogai. 
  • Turite planų susitikti su kitais. 

Jei jūs palikote pasilinksminimo vietą ir vistiek esate kamuojamas noro išgerti, kreipkitės pagalbos pas tuos, kuo pasitikite. 

Ryto planai

Vienas iš geriausių blaivybės dalykų yra tai, kad kitą rytą nesijaučiate mieguistas arba jūsų nekamuoja pagirios. Būtų prasminga tai išnaudoti ir suplanuoti ką nors produktyvaus, pavyzdžiui nueiti į sporto klubą, pabėgioti, susitvarkyti namus ar atlikti kitus reikalus. Daugiau laiko ir daugiau energijos dar niekam nepakenkė ir gali jus motyvuoti tęsti blaivybės kelią. 

Nevartojanti aplinka

Jums gali prireikti performuoti savo socialinį ratą, susirasti nevartojančių bendraminčių. Iš pradžių tai gali atrodyti sunku. Jei jūs esate apsuptas pastoviai alkoholį vartojančių, gali atrodyti, kad ,,visi geria”. Realybė tokia, kad yra daug blaivybės šalininkų arba savo nevartojančius draugus gerbiančių žmonių. Jums tiesiog teks juos atrasti. Tai galite padaryti tokiais metodais, kaip: 

  • savanorystė. 
  • dalyvavimas renginiuose, kur nėra alkoholio. 
  • prisijungimas prie socialinių tinklų grupių, kuriose renkasi nevartojantys. 

Kai jūs užmegsite kontaktą, atrasite, kad yra daug įvairių veiklų, kurios smagios ir be alkoholio – žygiai, slidinėjimas, krepšinis, futbolas, žvejyba. Tiesa ta, kad šios veiklos daug smagesnės, jei jas atliekame blaivūs. 

Patirtis

 

Galite į kiekvieną blaivų išėjimą iš namų žvelgti kaip į eksperimentą. Klaidų neišvengsite – pavartosite, kai neplanavote ar susiginčysite su išgerti siūlančiu. Tačiau ilgainiui pastebėsite, kad kuo toliau, tuo esate laimingesnis ir galite mėgautis gilesniais pokalbiais. Mokykitės iš savo patirties, nes ši gali padėti sukurti tokį gyvenimą, kurio norite. 

 

Bendravimas būnant blaiviu gali atrodyti kaip gąsdinanti patirtis. Jei jaučiate, kad jums vis sunkiau ir sunkiau tai atlikti ir kyla noras vartoti, kreipkitės į savo sričių specialistus – priklausomybių konsultantus, socialinius darbuotojus, psichologus, psichiatrus, psichoterapeutus. 

 

Scroll to Top