Kas yra rizikingas alkoholio vartojimas?

Kaip žinoti ar alkoholio vartoju per daug ar per dažnai? Ką reiškia, jei vakar išgėriau butelį vyno? Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas, (NIAAA) esantis JAV, pateikia duomenis, kas yra rizikingas alkoholio vartojimas.

Pirmiausia turime suvartoto alkoholio kiekį paversti į standartinius alkoholio vienetus (SAV). 10 gramų gryno alkoholio yra 1 SAV. Išvertus į žmonių kalbą, 1 SAV lygus 200ml 5% alaus, 25 ml 40% stipraus gėrimo, 100ml 11-13% vyno. Taigi, vyno butelyje rasite 8 SAV, o 0.5l degtinės butelyje – 21 SAV.

NIAAA teigia, kad rizikingas alkoholio vartojimas vyrams prasideda nuo 5 SAV paroje arba 14 SAV savaitėje. Taigi, jei esate vyras ir išgeriate 2 pintas 5% alaus per dieną, jau esate rizikingas vartotojas. Moterims šis kiekis dar mažesnis. Rizikingas vartojimas joms prasideda nuo 4 SAV paroje bei 7 SAV savaitėje. Taigi, jei moteris per savaitę išgeria vyno butelį, tai jau galima traktuoti kaip rizikingą vartojimą. Tyrimai rodo, kad tik 2% į nerizikingo vartojimo kategoriją patenkančių asmenų susiformuoja priklausomybė nuo alkoholio arba jie patiria sutrikimus, sukeltus alkoholio vartojimo.

Galima būtų galvoti, kad niekas nevartoja tokių mažų alkoholio kiekių ir kiekvienas, kuris vartoja, vartoja daugiau, tačiau tai – mitas.

NIAAA teigia, kad:

  • mažiau nei 30% asmenų alkoholio vartoja rizikingai;
  • 37% žmonių alkoholį vartoja žemiau rizikingų kiekių;
  • 35% žmonių alkoholio nevartoja;

Ši apklausa išsklaido mitą, kuris sako, jog jei visi tiek vartoja, tai yra normalu, tiek galiu vartoti ir aš.

Rizikos

Jeigu jūs alkoholį vartojate rizikingais kiekiais, stipriai kyla rizika susirgti priklausomybe su alkoholiu ar jį vartoti žalingai. Problemų dėl alkoholio vartojimo turi 25% žmonių, kurie viršija saugias normas.

NIAAA pateikia statistiką, kad:

  • Jei išgeriate didelį alkoholio kiekį kartą per mėnesį, yra 20% tikimybė, kad jums išsivystys su alkoholio vartojimu susijęs psichikos sutrikimas;
  • Jei saugų alkoholio kiekį viršijate kartą per savaitę, ši rizika kyla iki 33%;
  • O jeigu išgeriate didelį alkoholio kiekį du kartus per savaitę, sutrikimo rizika – 50%;

Vertėtų nepamiršti, kad didesni nei saugūs alkoholio kiekiai ne tik gali sukelti psichikos sutriikimų, tačiau paliečia taip pat ir kitas sferas jūsų gyvenime – santykius su aplinkiniais, darbinę sritį, prastina fizinę sveikatą.

Sužalojimai

Rizikingi alkoholio kiekiai stipriai didina susižalojimų ar žūčių riziką. Pateikima statistika, kad alkoholis yra susijęs su 60% mirčių nuo nudegimų, paskendimų ir žmogžudysčių.

Taip pat pažymėtina, kad alkoholis vaidina svarbų faktorių:

  • apie 50% įvykstančių ūmių traumų, seksualinių užpuolimų;
  • apie 40% mirčių dėl motociklų avarijų, suicidų, mirtinų nukritimų iš aukšto;

Sveikatos problemos

Sveikatos sutrikimų, kylančių dėl alkoholio vartojimo, sąrašas yra labai ilgas, tačiau norisi akcentuoti kelias iš jų:

  • Daugelis vėžio formų;
  • Kepenų ligos ir kepenų cirozė;
  • Širdies ligos;
  • Insultas;
  • Depresija;
  • Miego sutrikimai;
  • Lytiniu būdu plintančios ligos;
  • Apsigimimai;

Taip pat pažymėtina, kad gausus alkoholio vartojimas taip pat apsunkina ir lėtinių ligų valdymą, pavyzdžiui, hipertenzija (padidėjusio kraujo spaudimo liga), diabetas ir etc.

Ar tu jau turi problemų dėl alkoholio vartojimo?

Jeigu vieną iš darbo dienų išeinate su bendradarbiais ar bendramoksliai į miestą (na, arba namie) ir išgeriate 2 pintas 5% alaus, o savaitgalį pasmaguriaujate tryse išgerdami viskio butelį su kola, tai yra 50%, kad jums išsivystys alkoholio vartojimo sutrikimo požymiai (jei dar neišsivystė).

Jei tai panašu į jus, būtų verta sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį. Turima omenyje ne įsivaizduoti, kad galiu bet kada tai padaryti, o realiai sumažinti. Jei to padaryti nepavyksta (o tai gali būti ir labai labai nenorint, nes juk visi taip daro), tuomet galima kreiptis pagalbos pas psichikos sveikatos specialistus. Paspaudę šią nuorodą galite atlikti testą, kuris parodytų ar jūsų alkoholio vartojimas siekia priklausomybės lygį – https://sodalitas.lt/wp-content/uploads/2018/03/auditLT.pdf

Scroll to Top