Kas yra sausas atkrytis ir ką su juo daryti?

  Epizodiškai atsirandantis alkoholio troškimas yra dažnas tarp priklausomų žmonių, nepriklausomai ar vartota neseniai, ar jau kurį laiką yra blaivybės kelyje. Jie gali pasireikšti psichologiniais ir fiziniais simptomais, dažniausiai būna abstinencijos periodu, kai žmogus vartojo prieš keletą dieną, tačiau taip pat pasitaiko ir po keletos metų nuo vartojimo. Yra daug teorijų, mėginančių paaiškinti vidinio troškimo pavartoti kilmę, tačiau sutariama, kad jei žmogui yra susiformavusi priklausomybė – jis tikriausiai tai patirs. Šis troškimas gali pasireikšti dvejopai – kaip aktyvus noras išgerti bei kaip nepaaiškinama vidinė vara, kai aktyvaus noro nėra. Taigi, dėl to, kad simptomai būna ir po ilgo laiko blaivybės, kartais tai vadinama sausu atkryčiu, kai žmogus aktyviai nevartoja, tačiau patiria nemalonius kūno pojūčius, įskaitant savijautą, kuri būna pagirių ar abstinencijos metu (tiesa, simptomai pasireiškia silpniau). 

Keletas faktų apie vidinę varą vartoti: 

  • Postūmio jausmas vartoti yra normalus dalykas. Tyrėjai teigia, kad tai susiję su smegenų pokyčiais dėl psichoaktyvios medžiagos poveikio. 
  • Vara vartoti netrunka amžinai. Dažniausiai savijauta kurį laiką svyruoja – kažkuriuo momentu troškimas išgerti pasiekia piką ir tada – krenta. Tai suvokiant žymiai lengviau su tuo išbūti. 
  • Jei pasireiškia sauso atkryčio simptomai (troškimas vartoti ir kiti fiziniai simptomai), tai nereiškia, jog žmogus susiduria su sveikatos problemomis. Kūno pojūčiai nesignalizuoja fizinės ligos, o emociniai sunkumai nereiškia, jog žmogus prastai tvarkosi su priklausomybe. 
  • Skirtingi žmonės su šiais pojūčiais tvarkosi skirtingai. Kai kurie juos tiesiog ignoruoja, tačiau kai kuriems – reikia strategijos visa tai iškęsti. 

Kodėl ir kada tai nutinka? 

Yra keletas psichologinių trigerių, kurių išvengti kasdieniniame gyvenime nerealu. Štai keletas iš jų: 

  • Kai patiriate fizinius pojūčius, kurie sugretinami su priklausomybe ar alkoholio vartojimo procesu – nuovargis, rankų ar kūno drebulys ir tt. 
  • Kai tiesiogiai susiduriate su priklausomybe sukeliančia medžiaga (vakarėliai, vakarienės ir tt.). 
  • Kai jaučiate tam tikras emocijas, kurias gretindavote su alkoholio vartojimu. Skirtingi žmonės jautrūs skirtingiems jausmams, tai priklauso nuo individualių dalykų. Tai gali būti – nuovargis, frustracija, liūdesys, nusivylimas, pyktis ar net džiugesys ir euforija. 
  • Kai susiduriate su žmonėmis, vietomis, paros laiku ir kitomis situacijomis, kurias tapatindavote su alkoholio vartojimu (savaitgaliai, vakarai, senai pažįstami). 
  • Kai matote, kad kiti mėgaujasi priklausomybę keliančia medžiaga. 

Keli patarimai, kaip su tuo išbūti

Kiekvienas turi skirtingus būdus, kaip tvarkytis su sauso atkryčio požymiais, todėl kas veikia kitam, nebūtinai veiks jums. Nepasiekus efekto, reikėtų bandyti kitą metodą. 

  • Mankštinimasis yra vienas efektyviausių būdų, kaip tvarkytis su troškimu vartoti, nes judant išsiskiria endorfinai, kurie leidžia žmogui pasijausti geriau bei pakeičia kūno jutimus – ta leidžia lengviau nukreipti dėmesį nuo noro vartoti. Tiesa, verta pažymėti, jog rekomenduojama pradėti švelniai, norint išvengti itin stipraus nuovargio ar raumenų silpnumo, nes tai gali dar pabloginti savijautą. Padėti gali bet kuri mankštinimosi forma, tačiau verta būtų išskirti vaikščiojimą. Išėjimas į lauką be didesnio tikslo kažkur nueiti bei pasivaikščiojimas po mėgiamas vietas gali padėti nuraminti įsiaudrinusį protą. Pastebėta, kad tai turi įtakos ir ramesniam, tolygesniam kvėpavimui, todėl sauso atkryčio bangos yra linkusios mažėti po 15-30 minučių. 
  • Jei planuojate būti su tais žmonėmis arba tose vietose, kurios gali provokuoti mintis apie alkoholio vartojimą, būtų verta turėti konkretų planą, kaip elgsitės, jei kils potraukis ar nemalonūs fiziniai jutimai. Gali padėti išankstinis sprendimas, ką valgysiu ir gersiu bei kokioje situacijoje išeisiu iš situacijos arba kam paskambinsiu, jei reikės paramos. 
  • Didelis užimtumas patiriantiems sausus atkryčius gali padėti išventi vartojimo. Sunkesniu laikotarpiu būtų verta iš anksto ir detaliai susiplanuoti savo dienotvarkę, nepaliekant didelių tarpų. 
  • Susipažinimas su stimulais vartoti. Būtų verta pradėti pildyti žurnalą, kuriame atsispindėtų noras vartoti, jo stiprumas, data bei kas sukėlė potraukį. Žurnalas gali būti naudingas ne tik priežasčių analizėje, bet ir numatant saus atkryčius ateityje. 
  • Muzika. Įrodyta, kad muzika gali palengvinti troškimą vartoti. Muzika gali nuraminti įsismarkavusį protą bei fizinius kūno simptomus. 
  • Saviplaką, savigraužą ir savikaltą dėl kilusio noro vartoti galima mėginti aktyviai keisti maloniomis mintimis apie tai, koks kelias blaivybėje jau nueitas. 
  • Minčių apie kilusį potraukį vartoti nukreipimas gali būti visiškai neefektyvus. Kartais gali padėti nemalonaus pojūčio išjautimas, nuo jo nebėgant bei priminimas sau, kodėl esu blaivybės kelyje, kokias neigiamas pasekmes man gali kelti vartojimas. 
  • Meditacija. Mindfulness meditacija gali padėti nepabėgti nuo savo jausmų, išjausti, kas kyla dabar ir čia bei pasijusti labiau kontroliuojančiu situaciją. 
  • Kalbėtis, kalbėtis, kalbėtis. Vienas svarbiausių dalykų – neužsidaryti savyje bei atrasti su kuo galėčiau apie tai pasikalbėti. Prioritetas – pokalbiams su specialistu (psichiatru, psichologu, psichoterapeutu, socialiniu darbuotoju, priklausomybių konsultantu) ar savitarpio pagalbos grupėje, tačiau gali padėti ir atviras kontaktas su artimuoju ar draugu.
Scroll to Top