Kodėl svarbu kalbėti apie priklausomybę nuo azartinių lošimų?

Lietuvos psichikos sveikatos institutas vykdo projektą „Nepriklausau.lt“, kuriuo siekia vykdyti Azartinių lošimų prevenciją visose tikslinėse grupėse (vaikai, jaunimas, tėvai ir mokytojai). Organizacija mato didelį poreikį kalbėti apie šią temą ir šviesti visuomenę apie priklausomybę nuo azartinių lošimų, kadangi dažnu atveju ši priklausomybė tarp kitų priklausomybių lieka paraštėse. Paaugliai, patirdami daug iššūkių virsdami iš vaiko į suaugusįjį, patiria daug elgesio pokyčių ir yra mažiau atsparūs išorės dirgikliams.

Nerimą kelia tai, kad daugiau nei penktadalis (21.3%) asmenų pirmą kartą azartinius lošimus išbando jaunesni nei 18 metų asmenys, iš jų – pusė jaunesnių nei 16 metų. Tokio amžiaus paaugliai svyruoja tarp identiškumo paieškų ir profesinio, asmeninio, seksualinio vaidmenų neaiškumo, todėl ankstyvas lošimas yra rizikos veiksnys tapti priklausomam nuo azartinių lošimų. Pabrėžtina, kad aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys yra linkę azartinius lošimus išbandyti vėliau – apie dešimtadalis jų pradeda lošti iki pilnametystės (aukštąjį universitetinį – 11.6%, aukštąjį neuniversitetinį – 11.7%). Tuo tarpu iki 18 metų lošti pradeda apie trečdalis pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą turinčių (38.4% ir 34.9%) asmenų. Tai suponuoja mintį, kad azartiniai lošimai gali būti psichologinių sunkumų paauglystėje ir jauname amžiuje simptomas.

Nerimą kelia ir tai, kad tik trys ketvirtadaliai (75.6%) žmonių mano, kad azartiniai lošimai gali sukelti priklausomybę, vyrai tai pripažinti yra linkę mažiau nei moterys (69% ir 93.3%).

Pastebima, kad nuo 2016 metų keitėsi dažniausių lošimų vietų tendencijos – lošimas internetu tapo dažniausia lošimų vieta (nuo 18% iki 30%). Tai būtų galima sieti su dviem faktoriais: žinomi žmonės, ypač sportininkai, įtraukiančiomis reklamomis populiarių sportinių varžybų metu bei pastaruoju metu vis didėjančiu internetinių lažybų kontorų siekiu įtraukti į lošimus pirmakarčius įvairiomis akcijomis ir nuolaidomis. Nors vyrai yra linkę dažniau lošti lošimų automatų salonuose (24.8% ir 12.8%) bei lažybų punktuose (27% ir 3.8%), o moterys dažniau už vyrus renkasi kazino (35.1% ir 12.6%), pastebima, kad lošimus internetu renkasi panašus skaičius vyrų ir moterų, atitinkamai 28.4% ir 34.3%. Tai parodo tendenciją, kad šis lošimo būdas yra sparčiai populiarėjantis, ypač tarp jaunimo – amžiaus grupėje iki 29 metų, 43.6% žmonių dažniausiai renkasi lošimus internetu.

Lietuvos psichikos sveikatos institutas organizuos seminarus mokytojams, moksleiviams ir jų tėvams įgyvendindami Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) finansuojamą projektą „Nepriklausau.lt“. Mokyklos galės pačios inicijuoti paskaitą savo bendruomenei kreipiantis el. paštu jonas.fugalis@lpli.lt

Scroll to Top