Priklausomybių psichologija ir vaikystės žaidimai

Priklausomybių psichologija ir vaikystės žaidimai

Priklausomų elgesys kartais gali priminti įvarius žaidimus, kartais net vaikystės. Vaikystėje juos žaisti buvo smagu, tačiau piktnaudžiaujančių paauglių ar suaugusių gyvenime manipuliacijos – rimta problema ne tik patiems priklausomiems, bet ir jų artimiesiems. Verta pažymėti, kad šiuos žaidimus žaidžia ne visi priklausomi asmenys  – straipsnis skirtas suprasti, kaip gali atrodyti priklausomo žmogaus elgesys. 

Slėpynės

Slėpynės priklausomybėse pasireiškia piktnaudžiaujančio žmogaus pastangomis kažką nuo aplinkinių nuslėpti. Natūralu, kad to pasekoje artimieji ar draugai deda pastangas praskleisti paslapties šydą bei surasti paaiškinimą, kas vyksta ar kas yra nutylima. Priklausomas žmogus dės visas pastangas, kad apie jį neišaiškėtų nemalonūs faktai, nebūtų pastebėta, kad jis turi polinkį į savidestrukcinį elgesį, nebūtų surasti įrodymai, kad jis – kovoja su priklausomybe. 

Kai kalba apie apie priklausomybę nuo nelegalių narkotikų, natūralu, kad vartojantis stengsis būti kuo atsargesnis juos pirkdamas, laikydamas, slėps įrankius, pavyzdžiui adatas. Lygiai taip pat ir su priklausomybe nuo alkoholio – alkoholikai linkę turėti namie keletą skirtingų butelių, keliose skirtingose vietose. Priklausomi nuo sekso gali slėpti naršymo istoriją, pornografinius vaizdelius ar savo romanus. 

Slėpynių žaidimo motyvai yra gana aiškūs, asmuo stengiasi prieš kitus palaikyti respektabilų savo vaizdą. Kai yla vis dėlto išlenda iš maišo, artimieji gali stebėtis, kaip priklausomas žmogus tikėjosi visa tai nuslėpti. Labai svarbu pabrėžti, kad priklausomybė gali būti slepiama ne tik nuo aplinkinių, bet ir savęs. Jei nenoriu, kad pats sužinočiau, kad esu priklausomas, slėpsiu visus įmanomus įrodymus bei psichoaktyvių medžiagų vartojimui susigalvosiu visokių pasiteisinimų, progų. 

Kaip tvarkytis? Būtų svarbu gerbti savo artimojo privatumą, tačiau jei susiduriate su nenuginčijamais įrodymais, kad šalia esantis piktnaudžiauja, siūloma neįkristi į manipuliacijų ir pasiteisinimų liūną. 

Tabu

Egzistuoja toks kortų žaidimas, vadinamas ,,Tabu”, kur žaidėjai turi atspėti žodį iš jų komandos draugo duodamų užuominų. Bėda tame, kad negali būti minimi tam tikri žodžiai, kurie stipriai palengvintų procesą, jie – tabu, jų minėti negalima, taip žaidimas sunkėja. Lygiai taip pat gali vykti ir priklausomo asmens šeimoje – tik tabu tokiu atveju yra pati priklausomybė, stengiamasi ją išlaikyti paslaptyje. Ir, neduok dieve, kuris nors iš šeimos narių pasiryžtų kalbėti apie problemą už šeimos rato, priklausomas asmuo tikrai pasistengtų jam sukelti kaltės jausmą, kad tai jis, o ne piktnaudžiaujantis yra atsakingas už šeimos gėdinimą. 

Kaip ir žaidime ,,Tabu”, priklausomas nori to ar nenori, tačiau sukuria tokias sąlygas, kad apie priklausomybę tiesiogiai negalima būtų nekėti nei šeimos rate, nei draugų ar giminių tarpe. Tiesa, Tabu žaidimas vyksta ne tik alkoholiko šeimoje, tačiau ir tose šeimose, kur pasitaiko psichologinio ar fizinio smurto ar seksualinio išnaudojimo. 

Kaip tvarkytis? Reikėtų nutraukti stingdančią tylą bei apie priklausomybę prabilti, papasakoti kažkam, kas galėtų padėti – mokytojui, socialiniam darbuotojui, gydytojui, policijos pareigūnui ar karštųjų linijų savanoriui. 

Blefas

Blefas – apgaulingas, klaidinantis pokerio lošėjo ėjimas, kai jis apsimeta, kad turi geras kortas. Manevro metu žaidėjas stengiasi sudaryti įspūdį, kad viskas yra taip, kaip ir turėtų būti, nors realybė tokia, kad esate mulkinamas. Blefas – vienas dažniausių priklausomo žmogaus žaidimo elementų. 

Priklausomybė – kraštutinis apgaudinėjimo žaidimas, nes blefuodamas stengiesi apgauti ne tik kitus, bet ir save. Kaip ir pokerio žaidėjas, priklausomas asmuo galiausiai įvaldo ,,pokerio veido” ekspresijas, įtikinamą balso toną bei stengiasi sukelti savo ar aplinkinių dvejonę dėl jo ligos lyg sakydamas, kad tai tu čia nepasitiki manimi.  

Kaip tvarkytis? Verta pasitikėti savo intuicija, nuojauta bei neįsivelti į priklausomo žmogaus melus tam, kad išvengtumėte konflikto. 

Mafija

Yra toks vaidmenų žaidimas ,,Mafija”, kurio metu policininkai stengiasi suprasti, kuris yra tikras policininkas, kuris juo apsimeta ir yra nusikaltėlis. Deja, priklausomo žmogaus gyvenimas gali pasiekti tokią stadiją, kurioje jis gali ,,išeiti” už įstatymo ribų. Pastebima, kad kai kurių priklausomybių kamuojami galiausiai yra linkę pradėti vogti. Dauguma gatvės ar vagysčių iš parduotuvių yra skirtos ne maistui, o pinigams, kurie vėliau išleidžiami psichoaktyvioms medžiagoms. 

Nors priklausomų artimieji dažnai pastebi, jei jų piniginėse ar banko sąskaitose sumažėja pinigų, tačiau dažnai į tai reaguojama moralizavimu, ,,pabarimu”. Deja, tokiais atvejais pokalbiu jau nieko pasiekti nebeįmanoma. Tam, kad situacija keistųsi, reikalingas realus įsikišimas – gydytojo ar teisėsaugos institucijų. Verta pabrėžti, kad ,,Mafijos” žaidimas neapsiriboja vagystėmis, tai gali pasireikšti ir kitais nusikaltimais – narkotikų prekyba ir platinimas, chuliganizmas ar net žmogžudystės. 

Kaip tvarkytis? Pirmiausia reikėtų apsaugoti save ir savo vaikus ar kitus artimuosius nuo piktnaudžiaujančio, jei reikia, kreiptis į teisėsaugos institucijas. 

Gaudynės

Kai kurie vaikai mėgsta žaisti tokias gaudynes, kur pagautas turi būti sustingęs ir nejudėti, kol jo nepaliečia ir neišgelbėja kitas. Taigi, jei sąstingį įsivaizduosime kaip priklausomybės liūną, tuomet jis gali trukti ilgus metus. Priklausomų žmonių ,,ryžtas” nesikeisti kartais gali stebinti. Kaip ir šiose gaudynėse, jei besivejantis priklausomybę tave paliečia, tu gali ilgam sustingti netenkinančiuose santykiuose ir pats. Dažnai tik patyręs neigiamas pasekmes priklausomas asmuo gali imtis permainų, viena iš įmanomų pasekmių – galimas santykių praradimas. 

Kaip tvarkytis? Jūs neprivalote palikti priklausomo žmogaus, jei šis psichologiškai ar fiziškai nesmurtauja, tačiau būtų pravartu šiek tiek daugiau dėmesio skirti savam gyvenimui. 

Scroll to Top