Rūkymas paauglystėje. Kokias prevencines priemones šeimoje turėtų taikyti paauglių tėvai?

Rūkymas paauglystėje – opi problema su kuria vis dažniau susiduria visos pasaulio šalys. Pasak Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotojos Aušros Širvinskienės, atliktuose naujausiuose moksliniuose tyrimuose jaunų žmonių rūkymas, jį sąlygojančios priežastys, rizikos faktoriai yra pastoviai tiriami ir siūlomi įvairūs būdai, kaip šią problemą spręsti.

Anot socialinių mokslų daktarės, ne vienas atliktas mokslinis tyrimas rodo, kad dižiausias rizikos faktorius jaunuolio susidomėjimui pradėti rūkyti vis dėl to yra tėvų rūkymo normalizavimas. Pavyzdžiui, jei tėvai patys rūko, o jaunuoliui sako, kad tai daryti negerai, gauname atvirkštinį elgesio modelį, kuris  siunčia signalą jaunuoliui, kad rūkymas nieko blogo ir iš karto formuoja neteisingą elgesio modelį, sako A. Širvinskienė. Kita, ne ką mažesnė, problema yra tradicinių cigarečių keitimas el. cigaretėmis klaidingai galvojant, kad ši alternatyva yra mažiau kenksminga. Ir neretai šios problemos atsiradimą vėl pakursto netinkamas tėvų elgesys ir požiūris.

Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė sako, kad užkirsti kelią rūkymui paauglystėje gali stipri prevencija tiek šeimoje, tiek paauglio bendraamžių tarpe, tiek darbas su specialistais. Pasak specialistės, geriausia prevencija yra ieškoti alternatyvų rūkymui, pavyzdžiui tam tiktų aktyvi veikla, bendravimas su bendraamžiais, kurie nerūko, paauglio savivertės ugdymas ir pan.

Daugiau patarimų apie prevencinių priemonių nuo rūkymo taikymą šeimose video įraše:

 

Priemonė Nepriklausau.lt finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Scroll to Top