Psichikos sveikata

Paskaita. Besaikio vaistų vartojimo žala organizmui

Šių metų birželio 14 d. 17 val.  vyks Lietuvos priklausomybės ligų instituto organizuojama atvira paskaita suaugusiems „Besaikio vaistų vartojimo žala organizmui“. Paskaita vyks „Senjorų avilio“ didžiojoje salėje, adresu J. Kubiliaus g. 2, Vilnius. Visus norinčius sudalyvauti paskaitoje kviečiame registruotis tel. nr. +37069693149 arba el. p.  avilys@senjoruavilys.lt. Registracijai reikalinga nurodyti savo vardą ir pavardę bei amžių. …

Paskaita. Besaikio vaistų vartojimo žala organizmui Daugiau »

Išgyvenant nepagydomą artimojo ligą

Gėdėjimas – šeimos reikalas.  Šiais laikais vis dažniau pasitaiko, kad artimojo netenkama jam susirgus nepagydoma liga. Dviejų trečdalių susirgusių vėžiu išgyvenamumas yra bent penkeri metai. Netektis vis rečiau būna ūmi, staigi, netikėta, todėl sergantis bei jo šeimos nariai susiduria su skaudžia realybe, kurioje reikia gyventi su mirties nuojauta. Svarbu suprasti, kad tokiais atvejais gedėjimas – …

Išgyvenant nepagydomą artimojo ligą Daugiau »

Atsisveikinimas ir gedėjimo svarba

Gedėjimas yra natūralus atsakas į netektį ar atsisveikinimą. Gedėjimo atveju yra normalu jausti kančią, kai netenkate sau kažko labai svarbaus. Kartais netekties skausmas būna toks stiprus, kad net užlieja visą savijautą, nebelieka vietos kitiems jausmams ar energijos kuo nors užsiimti. Gali kilti visokiausių netikėtų jausmų – nuo emocinio šoko ar pykčio iki kaltės ir liūdesio. …

Atsisveikinimas ir gedėjimo svarba Daugiau »

Intervencija: kas tai? 

  Intervencija: kas tai?    Intervencija priklausomybių kontekste tai organizuotas bandymas konfrontuoti artimą žmogų apie turimos priklausomybės sukeltą elgesį – kaip jų alkoholio ar narkotikų vartojimas ar kitas elgesys paveikė visus aplink. Dažniausiai intervencijoje dalyvauja šeimos nariai, draugai ir kartais kolegos, darbdaviai ar darbuotojai, kurie turi galimybę savais žodžiais išsakyti kaip asmens vartojimo įpročiai ir …

Intervencija: kas tai?  Daugiau »

Kas yra sausas atkrytis ir ką su juo daryti?

  Epizodiškai atsirandantis alkoholio troškimas yra dažnas tarp priklausomų žmonių, nepriklausomai ar vartota neseniai, ar jau kurį laiką yra blaivybės kelyje. Jie gali pasireikšti psichologiniais ir fiziniais simptomais, dažniausiai būna abstinencijos periodu, kai žmogus vartojo prieš keletą dieną, tačiau taip pat pasitaiko ir po keletos metų nuo vartojimo. Yra daug teorijų, mėginančių paaiškinti vidinio troškimo pavartoti …

Kas yra sausas atkrytis ir ką su juo daryti? Daugiau »

Pokyčių fazės priklausomybėse

Pokyčių fazės yra skirtos teoriškai paaiškinti universalų procesą, kuris vyksta su žmogumi, kai jis bet kurioje srityje siekia pokyčių, įskaitant sveikimą nuo priklausomybės. Šis modelis buvo apibrėžtas, kai buvo tiriamas žmonių sveikimas nuo priklausomybės. Priklausomybei labai būdingas savo būklės neigimas, todėl modelis gali pasitarnauti išvengiant konfrontacijos, kai pats žmogus problemos dar nepripažįsta ir leidžia taikyti …

Pokyčių fazės priklausomybėse Daugiau »

Apie sveikimą nuo priklausomybės

Priklausomas žmogus gali nevartoti alkoholio, narkotikų ar nežaisti azartinių lošimų, bet ar to gana pilnaverčiam sveikimui? Galbūt sveikimas susideda iš daugiau komponentų? Tam, kad žmogus sveiktų vis dėlto reikalingas ne tik blaivybės laikymasis, nes priklausomybė paliečia ir gyvenimo būdą, mąstymą, elgesį, santykius su aplinkiniais.  Sveikimo apibrėžimas Apibrėžti, kas tiksliai yra sveikimas nuo priklausomybės yra sunku, …

Apie sveikimą nuo priklausomybės Daugiau »

Priklausomybė ir vaikų emocinė sveikata

Alkoholizmas – tai visos šeimos liga, todėl natūralu, kad priklausomo žmogaus elgesys turi įtakos jo santykiams ne tik su savo antrąja puse, bet ir su vaikais. Mokslu įrodyta, kad vaikai, augę nedarniose šeimose, nepriklausomai ar jose buvo vartojamas alkoholis ar ne, žymiai dažniau susiduria su emociniais sutrikimais ir priklausomybėmis. Būtų svarbu aptarti, ko turėtų būti …

Priklausomybė ir vaikų emocinė sveikata Daugiau »

Ar priklausomi dažnai patiria emocinių sutrikimų arba komorbidiškumo problema

Psichikos sveikatos sutrikimai ir priklausomybės dažnai kartu paliečia kenčiantį žmogų. Tyrimai rodo, kad Jungtinėse Valstijose beveik 9 milijonai žmonių kenčia nuo minėtų būklių, bet tik  7% gauna gydymą dėl abiejų sveikatos sutrikimų ir apie 60% negauna apskritai jokio gydymo.  Komorbidiškumas – kas tai?  Komorbidiškumas tai terminas, kuris reiškia, kad dvi būklės, šiuo atveju priklausomybė ir …

Ar priklausomi dažnai patiria emocinių sutrikimų arba komorbidiškumo problema Daugiau »

Priklausomybė ir kiti psichikos sutrikimai: kur višta, o kur kiaušinis?

   Psichikos sveikatos sutrikimai ir priklausomybės dažnai kartu paliečia kenčiantį žmogų. Komorbidiškumas tai terminas, kuris reiškia, kad dvi būklės, šiuo atveju priklausomybė ir psichikos sutrikimas, gali egzistuoti vienu metu. Yra trys keliai, kodėl vystosi komorbidiškumas tarp priklausomybės ir kitų psichikos sutrikimų:  1. Bendri rizikos faktoriai.    Genetinis pažeidžiamumas. Manoma, kad 40-60% rizikos susiformuoti priklausomybei sudaro …

Priklausomybė ir kiti psichikos sutrikimai: kur višta, o kur kiaušinis? Daugiau »

Scroll to Top