Ar pastebėjote, kad didžioji dauguma alkoholį vartojančių asmenų rūko?
Ar kada nors besiruošdami mesti ar metę rūkyti pagalvojote, kad jei išgersite alaus bokalą ar vyno taurę, tai neišvengiamai užsirūkysite
Taigi, svarbu aptarti, kodėl vartojantiems alkoholį taip sunku mesti rūkyti.
Alkoholikai rūko daugiau
Statistika teigia, kad:
- Žmonės dažniau rūko vietose, kur pardavinėjamas alkoholis, pavyzdžiui barai ar naktiniai klubai.
- Alkoholikai rūko daugiau nei alkoholio nevartojantys.
- Rūkaliai yra labiau linkę į girtavimo epizodus.
Duke’o universiteto tyrėjai teigia, kad tarp alkoholio ir nikotino vartojimo yra tvirti elgesio ypatumų saitai. Į tai reikia atkreipti dėmesį, nes kartu šios psichoaktyviosios medžiagos sukelia didesnę žalą organizmui nei viena iš jų. Taigi, sąsajos tokios:
- Jei išgeriate daugiau nei penkis alkoholinius gėrimus per savaitę, esate du su puse karto labiau linkęs rūkyti.
- Rūkaliai yra tris kartus labiau linkę stipriai prisigerti nei nerūkantys žmonės.
- Alkoholį vartojantys rūkaliai yra labiau linkę susirgti širdies, kepenų, plaučių ligomis nei tie, kurie tik rūko arba tik vartoja alkoholį.
Kaip siejasi nikotino ir alkoholio poveikis smegenyse?
Kai kurie mokslininkai mano, kad nikotinas silpnina alkoholio slopinamąjį poveikį. Alkoholio vartojimas sulėtina žmogaus reakciją, keletas studijų rodo, kad nikotinas gali turėti priešingą efektą neblaiviam žmogui.
Ištirta, kad alkoholis ir nikotinas didina dopamino išsiskyrimą kai kuriose smegenų vietose, todėl kita teorija sąveiką aiškina suminiu malonumo efektu. Pažymėtina, kad neurobiologiškai tyrinėjant ryškėja teorijų skirtumai, tačiau mokslininkai sutaria – abi psichoaktyvios medžiagos sąveikauja .
Duke’o universitete atliktas tyrimas su 48 savanoriais, kurie rūko reguliariai ir per savaitę išgeria bent 4 alkoholinius gėrimus. Vieniems buvo pavaišinti alkoholiniu gėrimu, kiti – alkoholio neturinčiu placebo, taip pat jiems buvo paskirtytos nikotino turinčios ir neturinčios cigaretės.
Tiems, kuriems buvo duoti alkoholiniai gėrimai:
- Alkoholis sustiprino nikotino sukeliamą malonumo pojūtį.
- Alkoholis sustiprino raminamąjį nikotino poveikį.
- Cigaretės be nikotino tokio efekto neturėjo.
Taigi, tyrėjai padarė išvadą, kad pats nikotinas, o ne kiti rūkymo aspektai (socialiniai, kitos medžiagos) reaguoja su alkoholiu.
Jeigu norite mesti rūkyti, patarimų kaip tai padaryti rasite http://nerukysiu.lt/kaip-mesti-rukyti/ .