Ar visi girtaujantys yra priklausomi nuo alkoholio?

Ne visi girtaujantys žmonės gali būti traktuojami kaip alkoholikai. Tai – kategorija žmonių, kuriems nustoti vartoti alkoholį nėra būtinas medicininis gydymas, anoniminių alkoholikų grupių pagalba ar ,,dvasinis prabudimas”. Priešingai, didžioji dauguma alkoholio nebevartojančių tai padarė be išorinės pagalbos. Nebevartoti alkoholio ar pakeisti savo gėrimo įpročius buvo jų sprendimas, kurio jiems pavyko laikytis. Dalis žmonių pasakoja, kad jiems ,,laikas suaugti”, kiti išgėrinėjimo metu patiria itin gėdingus ar baisius išgyvenimus ir nori to nebekartoti. Nors šis procesas yra linkęs kartotis, tačiau tai nebūtinai reiškia priklausomybę alkoholiui.

Ką sako mokslas?

Toronto universiteto inicijuota apklausa atskleidė, kad daugiau nei 70% praeityje girtavusių asmenų savo sunkumus, kylančius dėl alkoholio, įveikė be gydymosi pas priklausomybės ligų specialistus. George’o Vaillant’o Kembridžo ligoninėje atliktas panašus tyrimas parodė, kad 75% alkoholį metusių ar jo kiekį stipriai sumažinusių asmenų tai padarė be AA ar psichiatro pagalbos.

Šie radiniai yra panašūs su kitais duomenimis, kurie rodo, kad 80-90% metusių rūkyti, tai padarė be profesionalų pagalbos. Yra duomenų, kad net tam tikru gyvenimo etapu kiekvieną dieną alkoholio pavartojantiems nebūtinai jau susiformavo priklausomybė nuo jo ir praėjus detoksikacijos procesą, pavyksta laikytis blaivybės.

Verta pažymėti, kad alkoholio nutraukimas be medicininės intervencijos gali būti itin pavojingas daug ir dažnai geriantiems ir nevertėtų mėginti vartojimo nutraukti vieniems.

Girtavimas ir alkoholizmas

Jei jūs nuoširdžiai tikite, kad esate nesaugiai girtaujantis, tačiau jums vis dar nėra susiformavusios priklausomybės, Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas (NIAAA) išskiria kelis naudingus patarimus, kaip kontroliuoti suvartojamo alkoholio kiekį:

  • Prieš kreipiantis pas specialistus galima užpildyti savęs vertinimo klausimyną, kuris leistų įvertinti alkoholio vartojimo mastus ir pasekmes. Reikėtų turėti omenyje, kad kartais esame linkę rezultatus prieš save pagražinti. Paspaudę šią nuorodą galite atlikti testą, kuris parodytų ar jūsų alkoholio vartojimas siekia priklausomybės lygį – https://sodalitas.lt/wp-content/uploads/2018/03/auditLT.pdf
  • Tikslo, susijusio su vartojimu nusistatymas. Protingiausia būtų stipriai sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį arba jo iš viso nevartoti, tačiau jei jaučiate, kad vis dar neprarandate kontrolės gerdami, galima išsikelti griežtus ir aiškiai pamatuojamus tikslus: vartoju tik savaitgaliais; sumažinu iki mažai rizikingo kiekio; vakarėliuose ar renginiuose netampu girtu.
  • Suvartojamo alkoholio dienoraštis. Kartais labai sunku savęs neapgaudinėti skaičiuojant savo alkoholio vartojimo įpročius, todėl būtų prasminga bent 1-4sav. pildytis dienoraštį, kuriame atsispindėtų suvartojamo alkoholio kiekis. Taip pat rekomenduojama tą pačią ar kitą dieną šalia kiekio pasižymėti kokioje situacijoje vartojote, su kuo buvote ir kokių nemalonių pasekmių dėl to buvo jums ar aplinkiniams. Pasekmės – nuo smulkių, kaip ,,susiginčijau su draugu”, ,,išleidau trečdaliu daugiau nei planavau” iki rimtų – ,,praradau teises”, ,,sumušiau žmogų”, ,,praradau atmintį”. Susipažinus su savo įpročiais bus žymiai lengviau kontroliuoti ateities situacijas.
  • Alkoholį pirkti reikėtų mažoje, pamatuotoje talpoje, tačiau ne daugiau nei esate nusimatę savo plane arba ne >4 SAV per kartą vyrui ir ne >3 SAV per parą moteriai.
  • Kelionės namo planavimas. Bet koks kiekis alkoholio apsunkima žmogaus galimybes vairuoti, todėl būtų pravartu iš anksto nuspręsti kaip ir kada planuojate grįžti.
  • Spaudimo iš aplinkos stebėjimas. Jei savo dienoraštyje pastebite, kad tam tikras asmuo ar asmenys jus skatina vartoti vis daugiau alkoholio, rekomenduojama bent mėnesį laiko jo vengti pažeidžiamomis aplinkybėmis, kol jums susiformuos nauji vartojimo įgūdžiai. Jei spaudimą iš aplinkos patiriate pastoviai – būtų verta pamąstyti apie naujų pažinčių užmezgimą.

Jei nepavyksta laikytis šio plano, bandykite dar kartą. Jei plano laikytis nepavyksta keletą sykių, vertėtų kreiptis profesionalios pagalbos priklausomybių ligų centruose.

Verta pabrėžti, kad taip pat egzistuoja pagalba vartojančių artimiesiems.


https://al-anon.lt/

Scroll to Top