Ar sveika būti socialiniu rūkaliumi?

Daugelis mūsų pažįstame žmonių, kurie rūko tik tada, kai vartoja alkoholinius gėrimus su draugais arba kitokio konteksto socialinėse situacijose. Kartais pakelio surūkymas jiems užtrunka  apie mėnesį laiko ir noro rūkyti dažniau jie neturi. Skirtingai nuo nedaug rūkančių, kurie surūko 10 ir mažiau cigarečių per dieną, socialiniai rūkaliai kasdien dūmo netraukia. Rūkantys ar rūkę anksčiau gyvenime dažnai galvoja, kad būtų gerai, jei būtų galima retai surūkyti po cigaretę, tačiau realybė kitokia. Surūkę vieną, surūkysime ir antrą, greitai prieisime ir prie pakelio.

Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) palaipsniui mažėja žmonių, kurie stipriai rūko. Prie to prisideda įvairios nerūkymo reklamos, skleidžiančios rūkymo žalą. 1965 apie 42% suaugusių rūkė. Rūkančių skaičius šiomis dienomis – apie 15%. Kas ketvirtas rūkantis amerikietis per dieną surūko keletą cigarečių. Tai galima paaiškinti tuo, kad dažno ir gausaus rūkymo žala yra plačiai skelbiama. Deja, tokiais atvejais klystame, jei galvojame, kad tada nekenkiame savo organizmui ir mums negali susiformuoti priklausomybė nikotinui.

Ar socialiniai rūkaliai ir nedaug surūkantys yra priklausomi nuo nikotino?

Nikotinas yra medžiaga, kurios suvartojimą kontroliuoti gana sunku. Prie jos greitai priprantama, rūkymas dažnai tampa kompulsišku įpročiu, o ne mūsų pasirinkimu, kada rūkysiu, kada ne. Kai įkvepiame nikotiną, jis greitai nukeliauju į smegenis ir prisišvartuoju prie nikotininių receptorių – dėl to išsiskiria dopaminas ir kiti smegenų hormonai, kurie sukelia malonumo jausmą. Mokslininkai sutinka, kad dopaminas vaidina didžiulį vaidmenį priklausomybių formavimesi. Jo išsiskyrimą skatina ir tokios narkotinės medžiagos kaip opioidai ir kokainas. Taip pat tai gali padaryti ir toks maistas – saldūs produktai, pilni angliavandenių. Kai geros savijautos efektas išnyksta, norime visa tai dar kartelį pakartoti.

Jei rūkote po  vieną ar dvi cigaretes keletą kartų per mėnesį, tikimybė išsivystyti sunkiai kontroliuojamai priklausomybei yra gana nedidelė, tačiau tokiu atveju žaidžiate su ugnimi, nes į organizmą patenka stipriai adiktyvi medžiaga. Kompulsiškas, nekontroliuojamas rūkymas prasideda nuo kartkartinės cigaretės. Tie, kas cigaretes rūko tam tikrose situacijose, kaip laiko leidimas bare su draugais ir etc., gali pastebėti, kad jose nerūkyti darosi itin sunku. Smegenyse susidaro ryšys tarp rūkymo ir specifinės situacijos. Tose situacijose yra atkartojamas stiprios priklausomybės nuo nikotino motyvas.

Ar socialinis rūkymas yra žalingas jūsų sveikatai?

Tikrai taip. Taipogi tiesa, kad kartais surūkantys vieną ar keletą cigarečių patiria mažesnę žalą nei tie, kurie rūko dažnai ir daug. Tyrėjai cigaretėse aptinka apie 250 nuodingų chemikalų ir apie 70 įvairių toksinų, kurie gali sukelti vėžį. Žinoma, kad nėra saugios akistatos su cigarečių dūmais, net tada, kai jų nedaug ar su jais susiduriame, kai rūko kiti. Tyrimai rodo, kad jei rūkote nuo 1 iki 4 cigarečių per dieną, susiduriate su padidėjusia rizika numirti nuo širdies infarkto, plaučių vėžio ir kitų būklių. Pateikiamas sąrašas ligų, kurias sukelia socialinis ar rūkymas nedideliais kiekiais:

  • įvairios širdies ligos ir kraujagyslių užsikimšimas;
  • aortos aneurizma;
  • plaučių, stemplės, skrandžio, kasos vėžys;
  • kvėpavimo takų infekcijos;
  • vaisingumo sutrikimai vyrams ir moterims;
  • apsunkintas pasveikimas nuo sausgyslių ir kitų traumų;

Ar saugu rūkyti kaljaną?

Kaljano rūkymas yra viena iš socialinio rūkymo formų. Vandens filtras rūkantiems suteikia galimybę įkvėpti atšaldytus dūmus. Dėl to kartais rūkantieji mano, kad ši rūkymo forma yra nekenksminga, tačiau jie klysta. Rūkantys kaljaną susiduria su daug sveikatos problemų, įskaitant burnos, stemplės, plaučių, šlapimo pūslės, skrandžio vėžį. Kaljano rūkymas taip pat gali sukelti priklausomybę. Viena ,,porcija” šio produkto turi apytiksliai tiek nikotino, kiek pakelis cigarečių, o kasdieną rūkantys įkvepia toksinų, kuriuos būtų galima rasti dešimtyje cigarečių.

O ar kenksmingas cigarų rūkymas?

Daug žmonių galvoja, kad cigarai yra nekenksmingi, nes jų dūmų neįkvepiame į plaučius. Vis dėlto cigaruose taip pat yra toksiškų medžiagų, o kai kurių koncentracija viršija kiekį cigaretėse. Keletas faktų:

  • cigarų rūkymas susijęs su dantenų ligomis ir dantų praradimu;
  • daug ir dažnai rūkantys arba tie, kurie įkvepia cigarų dūmus, turi padidėjusią riziką susirgti išemine širdies liga (jos komplikacija – infarktas), plaučių ligos (emfizema, lėtinis bronchitas);
  • reguliarus cigarų rūkymas yra susijęs su padidėjusia plaučių, stemplės, gerklų ir burnos erdvės vėžiu;

Taigi, nors retas rūkymas sukelia mažiau žalos mūsų organizmui, tačiau bet kuri rūkymo forma yra žalinga, nėra nekenksmingo būdo patenkinti nikotino poreikį. Jeigu norite mesti rūkyti, patarimų kaip tai padaryti rasite http://nerukysiu.lt/kaip-mesti-rukyti/

Scroll to Top