Lietuvos moksleiviai bus supažindinti su azartiniais lošimais: nuo sampratos iki priklausomybės nuo lošimo

Šių metų birželio mėn. vyks pirmieji seminarai moksleiviams, skirti azartinių lošimų prevencijai.

Seminarų metu moksleiviams bus pristatyti azartiniai lošimai, paaiškinta jų samprata,  nurodant lošimo tikslus ir priežastis. Lietuvos lošimų priežiūros specialistas –  psichologas Oleg Mackevič, dirbantis azartinių lošimų prevencijoje nuo 2010  metų, pristatys priklausomybės raidą, lošėjų tipus: socialinis lošėjas, probleminis lošėjas, priklausomas nuo lošimų, profesionalus lošėjas, paaiškins kuo skiriasi probleminis lošėjas nuo patologinio, kur vienas gali sustoti be pagalbos, o kitam – lošimas tampa poreikiu ir taip prarandama kontrolė.

Kita projekto lektorė gydytoja vaikų, paauglių ir suaugusių psichiatrė – psichoterapeutė Ieva Viltrakytė, kalbės apie paauglių emocinį pasaulį, sunkumus ar sutrikimus, su kuriais dažniausiai susiduriama paauglystės laikotarpiu. Psichoterapeutė taip pat bandys atskirti, kada paaugliui reikalinga pagalba, o kada tai virsmo iš vaiko į suaugusių pasaulį pasekmės. Taip pat seminaro metu bus skiriamas dėmesys azartiniams lošimams: nuo momentinės loterijos bilietėlio trynimo akimirkos iki naktų, praleistų kazino mechanizmui išaiškinti.

Azartinių lošimų prevencijos svarbą liudija ir liūdnoji statistika (Espad 2015, internetas), kad kas 5-as 15-16 metų paauglys turi lošimo patirtį internetu, 6 % lošia 2-3 kartus per savaitę, o 2006 N. Skokausko tyrimas rodo, kad 4,2 % paauglių yra patologiniai lošėjai ir net 9,1 % aukštoje rizikoje.

Didelis dėmesys paskaitų metu bus skiriamas priklausomybės nuo lošimų raidai, nes pažeidžiamumas paauglystėje net 4 kartus didesnis. Moksleiviams bus paaiškinami lošimų rizikos ir apsaugantys veiksniai, lošėjų tipai, atkreipiamas dėmesys į paauglių lošimus išskiriant rizikos faktorius, lošimų būdus, pasekmes raidai bei priežastis.

Taip pat moksleiviams bus papasakoti ir pagalbos nuo lošimų priklausomybės kenčiantiems būdai. Paskaitos dalyviai bus supažindinti su Minesotos programa, psichinės sveikatos specialistų teikiama pagalba, anoniminių lošėjų klubų veikla bei apribojusių savo galimybę lošti asmenų registru.

Moksleiviai bus kviečiami diskutuoti ir įsitraukti į diskusijas su lektoriais, gaus savarankiško darbo užduočių, kurios padės pagilinti ir užfiksuoti žinias.

Seminarai moksleiviams organizuojami įgyvendinant Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) finansuojamą projektą „Nepriklausau.lt“. Projekto metu paskaitos apie azartinius lošimus skaitomos moksleiviams, mokytojams bei tėvams. Mokyklos gali pačios inicijuoti paskaitą savo bendruomenei kreipiantis el. paštu jonas.fugalis@lpli.lt.

 

Scroll to Top